Миравци – скриен македонски бисер со највкусен зеленчук и најкрцкави кикиритки (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Миравци – скриен македонски бисер со највкусен зеленчук и најкрцкави кикиритки (фото)

Продолжуваме со турнејата низ Македонија и предели и краеви кои веројатно не сте ги посетиле досега, а ова лето претставува прекрасна можност за тоа. 

Miravci-skrien-makedonski-biser-01.jpg

Нашата земја несомнено изобилува со раскошни, природни убавини кои треба да ги видите барем еднаш, ако не и неколкупати во животот.

Миравци е рамничарско село сместено во северниот дел на Гевгелиско-валандовската котлина. Лоцирано е од десната страна на реката Вардар, на 110 метри надморска височина и на 24 km оддалеченост од Гевгелија.

За овој предел се вели дека ги има најубавите реки, полиња, највкусниот зеленчук и најкрцкавите кикиритки.

На ридовите над Миравци се наоѓа и излетничкото место „Бел Рај“, дел од источното подножје на планинскиот масив на Кожуф. Во близината на селото Миравци, на патот кон селото Петрово може да видите и вештачко езеро.

Црквата „Св. Константин и Елена“ во Миравци била неколкупати опожарена и разурната по првичната изградба во 1860 година. Сепак, таа е повторно обновена во 1990 година.

Посетете го прекрасното Миравци кое не се опишува со зборови, нема да се покаете:

https://www.instagram.com/p/B_pHITaHaXH/

https://www.instagram.com/p/B2qm6_UIP4d/

https://www.instagram.com/p/B1zNDi2AIjv/

https://www.instagram.com/p/B0ejMryBko2/

https://www.instagram.com/p/BhSMHxQHS5V/

https://www.instagram.com/p/BXyH9XBldZP/

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

3 природни средства против мачнините при патување Годишниот одмор најчесто се поврзува со патување. Многу луѓе чувствуваат вртогла...
„Бев со „буба“ на пат низ Македонија – авантура што нема да ја заборавам“ Ако порано патувањата ги рангиравме според дестинациите што ги посетувавме, сега...
7 работи кои не смеете да ги правите кога сте во Грција Како и во секоја друга земја, така и во Грција постојат правила кои не смеат да ...

Најчитани неделава