Долно Дупени - совршен, мал рај за вашиот летен одмор


Долно Дупени - совршен, мал рај за вашиот летен одмор

Рецепт за совршен одмор во рамките на нашата земја? Технологијата и проблемите ги оставате дома, едноставно заборавате на нив, и се упатувате кон Ресен.

Dolno-Dupeni-sovrshen-mal-raj-01.jpg

На само 34 km од градот, во непосредна близина на тромеѓето со Грција и Албанија, на самата југоисточна граница на Преспанското Езеро ќе ве дочека селото Долно Дупени.

Сместено во подножјето на Баба Планина, Долно Дупени е вистински рај за оние коишто ги обожаваат македонските природни убавини и сакаат да избегаат подалеку од градскиот метеж.

Додека се движите кон Долно Дупени, по тесниот, асфалтиран пат, ќе го почувствувате опојниот мирис на преспанската јаболка.

Долно Дупени со својата најпозната плажа „Дупени бич“ дефинитивно нема да ве разочара. Сончевина, синило, чист воздух и многу природа – кој би можел да одолее на оваа убавина?

View this post on Instagram

#jorgovan #dupeni #dolnodupeni #prespa

A post shared by Dolno Dupeni (@dolno_dupeni) on

View this post on Instagram

101 ad

A post shared by Ana Ikonomovska (@ioooaaa) on

View this post on Instagram

#lakeview #nature #sundayfunday

A post shared by Marijan Milojevik (@djmilojevich) on

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...
7 работи кои не смеете да ги правите кога сте во Грција Како и во секоја друга земја, така и во Грција постојат правила кои не смеат да ...
Теово – зелен рај во кој вистински ќе се поврзете со природата (фото) Теово е село во Општина Чашка лоцирано во источниот дел на областа Азот во околи...

Најчитани неделава