Папрадиште – див, зелен рај за вистински мир во душата (фото)


Папрадиште – див, зелен рај за вистински мир во душата (фото)

„Ако ми ја ветите оваа убавина на дланка секој ден, будете ме пред изгрејсонце!“ На падините на планината Јакупица се наоѓа мијачкиот „остров“ во централна Македонија – селото Папрадиште. Името, логично, го добило поради изобилството на папрат во селото и околината.

Papradiste-div-zelen-raj-01.jpg

Папрадиште е лоцирано во т.н. област Азот, на западната страна од велешката околија, сместено на 1000 метри надморска височина, каде што орлите се гнездат под врвот Солунска Глава.

Само за неколку денови ќе ја надополните енергијата која ја губите секојдневно во градскиот метеж и бетонската џунгла.

Очите ќе ви се одморат од зеленило, вистински див рај, ќе се надишете чист воздух, ќе посакате да останете многу подолго од планираното.

Време е за уште една прошетка низ нашата најубава Македонија, овојпат низ Папрадиште:

View this post on Instagram

#папрадиште #papradiste

A post shared by Aleksandar Dimovski (@aleksandard85) on

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Низ фотки: 20 причини да го посетите Златибор во зима Златибор важи за едно од најбајковитите места во Србија, кое има многу што да по...
11 места во Србија што ретко кој ги видел, а не смеете да ги пропуштите За да го посетите нашиот северен сосед Србија не ви е потребен ниту пасош, довол...
35 патувања кои треба да ги остварите со својот партнер во текот на животот Нема појасен индикатор за квалитетот на врската од заедничко патување со партнер...

Најчитани неделава