Најубавиот природен базен на Јадранско море - Grotta della poesia


Најубавиот природен базен на Јадранско море - Grotta della poesia

Grotta della poesia или во превод од италијански „Пештера на поезијата“ се смета за еден од најубавите природни базени на светот.

najubaviot-priroden-bazen-na-jadransko-more-grotta-della-poesia-01.jpg

Станува збор за јајцевидна форма широка околу 30m, сместена во карпите на италијанското село Roca Vecchia на јадранското крајбрежје, помеѓу градовите Лече и Отранто.

najubaviot-priroden-bazen-na-jadransko-more-grotta-della-poesia04.jpg

Легендата вели дека на ова магично место на работ на италијанската „чизма“ некогаш се капела прекрасна принцеза на која поетите и ги посветувале своите најубави стихови.

najubaviot-priroden-bazen-na-jadransko-more-grotta-della-poesia03.jpg

Токму од таму потекнува и нејзиното име.

najubaviot-priroden-bazen-na-jadransko-more-grotta-della-poesia08.jpg

Grotta della poesia е исполнета со солена морска вода, има прекрасна сина боја, а локалното население честопати ја посетува за да се освежи во топлите летни денови.

najubaviot-priroden-bazen-na-jadransko-more-grotta-della-poesia05.jpg

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Убавините на Шпанија покрај Барселона: Лорет де Мар и Санта Сузана Шпанија е земја која има прекрасни градови и неверојатни места кои вреди да се п...
Најубавите плажи на Јадран, по изборот на француски Vogue Бистро море, карпи кои кријат неодоливи песочни плажи, гастро уживања, острови к...
5 најубави плажи на Кефалонија Кефалонија е остров со бројни плажи кои ги задоволуваат сите вкусови. Без разлик...

Најчитани неделава