Македонска, есенска магија – мостот Елен скок во Могорче (фото)


Македонска, есенска магија – мостот Елен скок во Могорче (фото)

Недопрена убавина која чека да биде откриена и посетена. Мостот Еленски скок е камен мост во околината на с. Могорче во Реканскиот регион на Западна Македонија. 

Mostot-Elenski-skok-vo-Mogorce-01.jpg

Извивајќи се над Мала Река, Елен скок е изграден кон средината на 18 век од делкан камен со само еден лак.

Мостот е направен според плановите од страна на Мимар Хајрудин — архитект на Стариот мост на Неретва во Мостар и ученик на прочуениот архитект Мимар Синан.

Доколку немате идеја каде да се упатите оваа есен, мостот Елен скок во Могорче ве очекува, обвиен во раскошна, есенска убавина:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Миленков камен – планинска убавина на која имате чувство дека ќе ги допрете небото и облаците (фото) Две патеки може да ве одведат до овој планински бисер на Караџица – од Патишка Р...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg