Дуфскиот водопад во Ростуше – место каде што природата истурила богатство (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Дуфскиот водопад во Ростуше – место каде што природата истурила богатство (фото)

Дуфскиот водопад се наоѓа во близината на селото Ростуше, на падините на планината Крчин, каде што е сместен во густа шума. Тој претставува ерозивен водопад кој е создаден како последица на регресивното всекување на речното корито на Ростушка Река.

Dufskiot-vodopad-vo-Rostushe-01.jpg

Висок е околу 23,5 m и лоциран на лесно достапно место. Нема да ви биде потребен огромен физички напор до неверојатната глетка.

До водопадот води обележана пешачка патека во должина од 1020 m, така што, доколку пешачите со просечно темпо ќе стигнете за околу половина час.

Природата истурила богатство на многу места низ Македонија, а Дуфскиот водопад не е исклучок:

https://www.instagram.com/p/BMtzKl1hNsS/

https://www.instagram.com/p/CFm7z_PHnbF/

https://www.instagram.com/p/CFuiDWQsBlR/

https://www.instagram.com/p/CE9aeFgH8e9/

https://www.instagram.com/p/CEfP_E0nZad/

https://www.instagram.com/p/CDzOCuen2Bu/

https://www.instagram.com/p/CDwjlZKhxqb/

https://www.instagram.com/p/CDrRLurnVgo/

https://www.instagram.com/p/CCwG-MinCKw/

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Бев со „буба“ на пат низ Македонија – авантура што нема да ја заборавам“ Ако порано патувањата ги рангиравме според дестинациите што ги посетувавме, сега...
Теово – зелен рај во кој вистински ќе се поврзете со природата (фото) Теово е село во Општина Чашка лоцирано во источниот дел на областа Азот во околи...
9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...

Најчитани неделава