Кожле и дрвениот „Стојанов мост“ – омилената нова локација на инстаграмџиите за фоткање (фото)


Кожле и дрвениот „Стојанов мост“ – омилената нова локација на инстаграмџиите за фоткање (фото)

Дрвениот мост во Кожле е една од главните атракции. Практично потсетува на сцена од филмот „Индијана Џонс“. 

Kozle-i-Stojanov-most-01.jpg

Мостот е наводно именуван по жител на селото кој го изградил. Но, мештаните на Кожле не се согласуваат со оваа констатација, напоменувајќи дека тој е изграден со заеднички труд.

Сепак, каква и да е вистината, главната атракција на Кожле е опкружена со неверојатна природа која го одзема здивот. Ќе пронајдете мир и тишина, последните траги на зеленило и секако, боите на есента кои полека се наѕираат.

За сите кои сакаат да го посетат Кожле, лоцирано е во областа Блатија, на десниот брег од Пчиња. Се стигнува по автопатот кој води кон Велес, со тоа што кај Катланово се врти десно по асфалтиран пат кој поминува низ селото Блаце.

Доколку сè уште не сте убедени, погледнете како изгледа прекрасното Кожле и Стојановиот мост:

kozhle-i-drveniot-stojanov-most-omilenata-novalokacija-na-instagradmziite-za-fotkanje-foto-02.jpgфото: Инстаграм ana_nikolovska_

kozhle-i-drveniot-stojanov-most-omilenata-novalokacija-na-instagradmziite-za-fotkanje-foto-03.jpgфото: Инстаграм - aleksandar_metodijev

kozhle-i-drveniot-stojanov-most-omilenata-novalokacija-na-instagradmziite-za-fotkanje-foto-04.jpgфото: Инстаграм - digaldan

kozhle-i-drveniot-stojanov-most-omilenata-novalokacija-na-instagradmziite-za-fotkanje-foto-05.jpgфото: Инстаграм - maltezerka1

kozhle-i-drveniot-stojanov-most-omilenata-novalokacija-na-instagradmziite-za-fotkanje-foto-06.jpgфото: Инстаграм - marijanackovska

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Место кое мора да се посети: „Нè измачи кривулестиот пат до Галичник, но таму нè дочека исконска уба... Кога престојуваш во Маврово на ден-два во близина на браната сакаш да посетиш шт...
Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Миленков камен – планинска убавина на која имате чувство дека ќе ги допрете небото и облаците (фото) Две патеки може да ве одведат до овој планински бисер на Караџица – од Патишка Р...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg