Врв Магаро на прекрасната Галичица – каде што сонцето „води љубов“ со облаците (фото)


Врв Магаро на прекрасната Галичица – каде што сонцето „води љубов“ со облаците (фото)

Имаме прекрасна земја, нели? Македонија изобилува со природни убавини, а врвот Магаро на Галичица мами воздишки и го одзема здивот. 

Vrv-Magaro-na-prekrasata-Galichica-01.jpg

Искачувањето вреди „за сите пари“. Всушност, не ви се потребни многу пари, потребна ви е само волја, малку физичка и малку повеќе умствена сила за да стигнете до Магаро.

А глетката оттаму – непроценлива. Прекрасна во секоја доба од годината, Галичица – бисерот помеѓу Охридското и Преспанското Езеро, а Магаро „круната“ која се издигнува на надморска висина од 2255 метри. 

Патот кој води до врвот Магаро е исполнет со импресивни пејзажи кои ќе ве натераат да подголтнете, а од самиот врв се гледаат двете долини и двете езера. 

Магаро – места каде што сонцето води љубов со облаците:

https://www.instagram.com/p/CIK018ALoJA/

https://www.instagram.com/p/B0V5bS1nI_J/

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...
Миленков камен – планинска убавина на која имате чувство дека ќе ги допрете небото и облаците (фото) Две патеки може да ве одведат до овој планински бисер на Караџица – од Патишка Р...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg