Ретка лековита убавина која треба да си ја цениме и чуваме – Караниколичко Езеро (Голем Ѓол) на Шар Планина (фото)


Ретка лековита убавина која треба да си ја цениме и чуваме – Караниколичко Езеро (Голем Ѓол) на Шар Планина (фото)

Караниколичко езеро или Голем Ѓол е првото и најголемо езеро од трите кои го носат името Ѓол на Шар Планина. Тоа е природно, ледничко езеро кое се наоѓа на Караниколскиот простор на 2300 m надморска височина. Од него истекува Караниколска Река.

Karanikolichko-Ezero-na-Shar-Planina-01.jpg

Езерото е долго 590 m, а широко 115 m. Вкупниот обем изнесува 675 m и има површина од 26.240 m2. Длабоко е 5,60 m. Се карактеризира со елипсовиден облик издолжен во правец од север кон југ.

Поради длабочината, езерото има темносина и зеленкаста боја. Во минатото, познатиот југословенски научник и алпинист, а пред сè голем љубител на Шара, Душан Кривокапиќ, испратил примероци на водата до Републичкиот хигиенски завод.

Испитувањата покажале дека водата на Караниколичкото Езеро има вредност под 7,0 pH, а ова го прави единственото езеро во Македонија и едно од неколкуте на Балканот со таква ретка вредност.

Во тетовскиот крај, а особено жителите на селата Вешала и Бозовце, водата ја сметаат за лековита која лекува ревматизам и очни заболувања.

Најупорните коишто ќе успеат да стигнат до Голем Ѓол ќе бидат наградени со овие неверојатни глетки:

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
И во Србија постои розово езеро (фото) Оваа не е ниту Мексико, ниту Сенегал... Многу блиску до Македонија постои розово...
11 места во Србија што ретко кој ги видел, а не смеете да ги пропуштите За да го посетите нашиот северен сосед Србија не ви е потребен ниту пасош, довол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg