„Балканскиот Ерусалим“ – бугарскиот манастир Рила е божествена убавина која секој треба да ја види еднаш во животот (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


„Балканскиот Ерусалим“ – бугарскиот манастир Рила е божествена убавина која секој треба да ја види еднаш во животот (фото)

Рилски манастир е најголемиот и најстар православен манастир на Балканот. Наречен уште и „Балканскиот Ерусалим“, манастирот е лоциран во југозападниот дел од планината рила во Бугарија, на надморска висина од 1.147 m, на влезот на реките Друшлевица и Рилска. Основан е во текот на 10 век, од страна на првиот бугарски монах-пустиник Јован Рилски.

Bugarskiot-Erusalim-Rilskiot-manastir-01.jpg

Од Софија е оддалечен околу 117 km, што значи дека прилично брзо може да стигнете до него. Овој скриен бисер на Балканот, колевка и столб на бугарскиот дух и народност има бројни признанија за културната и уметничката вредност.

Уништен од пожар на почетокот на 19 век, комплексот бил повторно изграден помеѓу 1834 и 1862 година. Од 1961 година, Рилскиот манастир е претворен во Национален музеј, а УНЕСКО го прогласил целиот комплекс за споменик на културата од светско значење.

Интересно е што манастирот е прикажан на бугарската банкнота од 1 лев.

Ова свето место мора да го посетите барем еднаш во животот и да го почувствувате мирот и спокојот.

Некои места дишат со богата историја, Рилскиот манастир е несомнено едно од нив:

(O)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...
Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Миленков камен – планинска убавина на која имате чувство дека ќе ги допрете небото и облаците (фото) Две патеки може да ве одведат до овој планински бисер на Караџица – од Патишка Р...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg