5 места во Истанбул за совршени Инстаграм фотки – мора да ги посетите

По цена од околу 400 денари, можете да си направите професионална фотосесија во студиото Taht кое е сместено на покрив од зграда и нуди прекрасен поглед над градот.

5-mesta-vo-istanbul-za-sovrsheni-instagram-fotki-mora-da-gi-posetite-01.jpg

Истанбул е огромен град со богата култура и историја, па навистина има што да се види во него.

Сепак, покрај познатите знаменитости како Аја Софија и Капали чаршија, градот крие и многу други уникатни места кои можат да бидат совршена локација за вашите Инстаграм фотки.

Во продолжение пет вакви места кои вреди да ги видите:

Ресторанот Seven Hill

Сместен речиси веднаш до Аја Софија (Света Софија) и Сина џамија, овој ресторан нуди прекрасен поглед на познатите градби.

Покрај одличните фотки што ќе ги направите овде, можете да уживате и во богатото мени кое нуди многу традиционални јадења.

View this post on Instagram

A post shared by С ДУШОЙ ПУТЕШЕСТВЕННИКА (@anastasia.hm)

Taht

Ако една од главните цели во Истанбул ви е да направите волшебни фотки, мора да го посетите студиото Taht. Студиото за фотографирање се наоѓа на покрив на зграда и нуди неверојатен поглед кон градот.

Покрај тоа, можете да си направите и разни фотосесии инспирирани од турската традиција и култура, како и фотосесија во неколку разилчни уникатни студија. За ова ќе треба да одвоите 100-тина турски лири (околу 400 денари).

Balat

Balat е соседство во Турција познато по живописните градби и шарените скалила. Па, јасно е дека овде можете да направите одлични фотографии.

Дворецот Долмабахче (Dolmabahçe Sarayı)

Овој дворец чија изградба завршила во 1856 година денес служи како музеј. Во поголемиот дел од внатрешноста на дворецот не смеете да се фотографирате, но екстериерот изгледа неверојатно и е одлична локација за фотографирање.

https://www.instagram.com/p/CcGFOkTId58/

Улицата Hoca Tahsin

Позната како улица на чадорите, оваа улица е препознатлива по токму тоа – чадорите што се закачени над неа.

За добра фотографија на оваа улица нема да треба да се трудите многу бидејќи самите чадори создаваат волшебна атмосфера.

https://www.instagram.com/p/CT9Iq6yIhM9/

https://www.instagram.com/p/CI_S5fOMhAm/

https://www.instagram.com/p/B4992mFHLvk/

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 места низ Европа што можете да ги посетите ова лето 2023 Полуостровот Истра е преубав дел од Хрватска кој вреди да се посети на лето, осо...
Чистење на чевли, возење со такси: Кои се најголемите туристички замки во Истанбул? Живеам во Истанбул веќе некој период и ќе ви раскажам за неколку туристички замк...
5 грешки кои туристите ги прават во Истанбул Истанбул е голем град во кој сигурно ќе се заљубите! Но, додека го истражувате о...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Што не смеете да пропуштите при посета на Софија? Доколку решите да го посетите нашиот источен сосед, или главниот град на Бугариј...
Од забави до зори на EXIT до дегустација на 500 различни вида вино – Зошто треба да го посетите Нови... Нови Сад, градот кој истовремено е и мирен и полн со живот, нуди по нешто за сеч...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg