Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Природни атракции во Грција кои вреди да се видат, покрај плажите

Пештери со езера, карпи и национални паркови – Грција може да понуди многу покрај песочните плажи и морето.

prirodni-atrakcii-vo-grcija-koi-vredi-da-se-vidat-pokraj-plazhite-01.jpg

Нашиот јужен сосед е најпознат по плажите, но Грција нуди и други природни атракции кои вреди да ги видите штом ќе ви се укаже можност.

Природни атракции во Грција што треба да ги посетите:

Планината Олимп

Ако го сакате планинарењето, вреди да се искачите на највисоката планина во Грција – Олимп. Овде виреат над 1.700 видови растенија, од кои голем дел се ретки или ендемични, а живеат и стотици видови животни.

На делови од планината има густи шуми, а нејзиниот врв речиси секогаш е обвиен во магла.

prirodni-atrakcii-vo-grcija-koi-vredi-da-se-vidat-pokraj-plazhite-02.jpg

Реката покрај плажата Preveli

Плажата Preveli на островот Крит се смета за една од најубавите во Грција. Покрај плажата има река со слатка вода чиј брег го красат многу палми.

Тиркизната вода, пак, е совршена за пливање.

prirodni-atrakcii-vo-grcija-koi-vredi-da-se-vidat-pokraj-plazhite-03.jpg

Пештерата Kastria

Пештерата Kastria се наоѓа во близина на градот Калаврита.

Во пештерата има патека за пешачење долга 500 метри, а она што ја прави уникатна се 13-те езера со кристална вода.

prirodni-atrakcii-vo-grcija-koi-vredi-da-se-vidat-pokraj-plazhite-04.jpg

Националниот парк Samaria Gorge

Овој национален парк е една од најголемите атракции на островот Крит, а главната патека за пешачење е долга околу 15 километри. Што значи, овде слободно можете да поминете цел ден и да се восхитувате на природата.

prirodni-atrakcii-vo-grcija-koi-vredi-da-se-vidat-pokraj-plazhite-05.jpg

Уште 4 атракции на следната страна...Би можело да ве интересира:

Низ објективот на Евгениј Хоуп: „Македонија ја заменив за Малдиви на неколку месеци – подводниот све... „Кога скокнав во вода и се завртев имаше над триесеттина ајкули кои се бореа да ...
На кои плажи и места во Грција морето е најтопло? Во Паралија, како и на островот Родос, има многу плажи каде што морето е многу т...
20 плажи во Европа кои вреди да ги посетите во 2022 Можеби сонувате за одмор во Тајланд или некоја друга егзотична дестинација, но ф...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg