Писмо до моето дете: „Ти си мојата сјајна ѕвезда во овој темен универзум“

pismo-do-moeto-dete-ti-si-moeto-denes-moeto-utre-i-site-moi-denovi-po-utreshniot-01.jpg

Мое дете...

Ти си моето денес, моето утре и сите мои денови, по утрешниот.

Ти си воздухот кој го дишам.

Светлината на крајот од секој темен тунел.

Виножитото по секоја бура со грмотевици.

И убавата мелодија на сите песни кои ги слушам.

Ти си мојата мотивација да пливам против брановите.

Мојата силна основа, кога се чувствувам слабо и на работ да се скршам.

И мојата сјајна ѕвезда во овој темен универзум.

pismo-do-moeto-dete-ti-si-moeto-denes-moeto-utre-i-site-moi-denovi-po-utreshniot-02.jpg

Мојата безусловна љубов за тебе е таа што ме извлекува од креветот во тешките утра, кога од умор ме болат сите коски, а мозокот ми е толку замаглен, што едвај можам да размислувам јасно.

Тоа е љубов која е толку моќна што ми обезбедува сон навечер, дури и по ден полн со промислувања, многу интеракции, чувство на преоптовареност, многу непрочитани мејлови и неиспрана облека.

Никогаш претходно не сум почувствувала вакво нешто.

Не може да се спореди со ништо.

Неверојатна е мојата безусловна љубов кон тебе.

Затоа што колку и да копам во себе, јас пронаоѓам уште повеќе љубов за да ти дадам.

Па, се надевам дека ќе се чувствуваш сакано знаејќи дека некому си нечие денес, утре и секој нареден ден потоа.

Извор

Би можело да ве интересира:

Илустрации за родители: Како да се справите со непријатните ситуации со вашите деца? Што да направите кога детето не сака да ги дели играчките или, пак, кога ќе науч...
Мајка од Кина го пронашла киднапираниот син по 32 години - Бил продаден на пар без деца за 760 евра Ли Џингзи од Кина поминала повеќе од три децении во потрага по својот син, Мао Ј...
Синот ми се загуби во зоолошка во Скопје - совети како најлесно да го најдете детето во толпа Детето ви ја пуштило раката и побегнало, а наместо да дојде кај вас додека избез...
Совети за родители: Што да направите за вашето дете да ги почитува другите деца и да не ги малтретир... Никогаш немојте да користите навредливи зборови кон детето. Во спротивно, детето...
Не сака да се дружи со деца, бега од врева - Дали и вие имате високо сензитивно дете? Вашето дете ги покрива ушите и му пречи врева, реагира на сѐ што е ново, ги забе...
Како да го намалите времето поминато пред екран кај вашите деца? Лето-зима, приказната е иста, си доаѓате дома, а вашето дете уште не влезено дом...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg