Совети за родители: Како да разговарате со ќерка ви за (првата) менструација?

Едуцирајте ја за менструацијата и промените кои доаѓаат со неа и научете ја како правилно да користи хигиенски влошки. Што друго можете да направите за да ја подготвите вашата ќерка за првата менструација?

soveti-za-roditeli-kako-da-razgovarate-so-kjerka-vi-za-prvata-menstruacija-01.jpg

Дел од тинејџерските години за секоја девојка е и менструацијата. Некогаш првиот менструален циклус може да се јави и порано, па важно е родителите е да ги подготват нивните ќерки за оваа промена.

Но, неретко и самите родители не знаат како да пристапат на оваа тема.

Ако сте во ваква ситуација, можеби следниве совети ќе ви бидат од помош:

Охрабрете ја отворената комуникација

Важно е вашата ќерка да знае дека со вас може да зборува отворено за женското здравје, без чувство на срам.

Првиот пат вие иницирајте го разговорот и дозволете ѝ да ви ги постави сите прашања што ја интересираат.

soveti-za-roditeli-kako-da-razgovarate-so-kjerka-vi-za-prvata-menstruacija-02.jpg

Едуцирајте ја

Објаснете ѝ на ќерка ви за менструалниот циклус со јазик соодветен за нејзината возраст.

Кажете ѝ за промените со кои ќе се соочи нејзиното тело, но и за емотивните промени кои можат да настанат поради хормоналните промени.

soveti-za-roditeli-kako-da-razgovarate-so-kjerka-vi-za-prvata-menstruacija-03.jpg

Покажете ѝ како да користи хигиенски влошки

Хигиенските влошки се неопходно помагало за жените за време на менструација, па не заборавајте да ѝ покажете на ќерка ви како да ги користи.

Објаснете ѝ и дека постојат влошки со разни големини и дека не треба да се срами да ви побара поголеми доколку има пообилно крвавење.

Кажете ѝ и колку често треба да ги менува влошките, но и како соодветно да ги фрли во корпата за отпадоци. Секако, нагласете дека влошките никогаш не треба да се фрлаат во тоалетната школка.

soveti-za-roditeli-kako-da-razgovarate-so-kjerka-vi-za-prvata-menstruacija-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„На роденденот на ќерка ми дојдоа само 2 деца, а се најавија 10 – Родители, бидете поодговорни“ „Десет родители ни кажаа дека нивните деца ќе дојдат и бидејќи бевме во игротека...
Фрази што не треба да му ги кажувате на детето (за да биде среќно кога ќе порасне) Немојте да го нарекувате детето „дебелко“ или „слабичко“ или да користите слични...
7 работи што ги правам со моето дете, иако сите ме советуваа спротивно Ја земам во раце и ја прегрнувам кога плаче, иако велат дека не треба, бидејќи ќ...
Како да престанете постојано да им забранувате сè на вашите деца (и зошто е тоа добро)? Дозволете им на децата да прават работи кои вообичаено им се забранети како, на ...
Игра за креативен развој на децата: Како да им направите сенки со рацете? Како да направите зајак? Или куче? Со овие туторијали лесно ќе научите како да н...
Писмо до мојата 15-годишна ќерка: Прочитај што сакам да ти кажам, но живеј по свое - ти не си јас „Јас имам свој живот. Не морам да трчам за да те спасам и да оставам сè заради т...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg