„Што и да се случи, мама секогаш ќе те сака“ - Совети кои секоја мајка треба да ѝ ги каже на својата ќерка


„Што и да се случи, мама секогаш ќе те сака“ - Совети кои секоја мајка треба да ѝ ги каже на својата ќерка

Вчера беше мало девојче кое трчаше боса по нашиот тревник, а денес се подготвува да излезе со своето момче. Целата таа трепери додека избира фустан. Куќата мириса на нејзиниот парфем и љубовта што зрачи од неа. Сакам да ѝ кажам... Сакам, но сега таа не слуша...“ – Звучи познато, зарем не?!

Shto-i-da-se-sluchi-mama-sekogash-kje-te-saka-soveti-koi-sekoja-majka-treba-da-i-gi-kazhe-na-svojata-kjerka 01 630x330.jpg

Секоја мајка сака нејзината ќерка да биде посреќна од неа. Па така, гледајќи на своето животно искуство, таа чува непроценливи и мудри совети за својата ќерка.

За жал, светот не е така розов како што е прикажан во романтичните филмови и во цртаните за принцезите.

Вашата ќерка треба да го знае ова. Разговарајте со своите деца за тоа како да се соочат со многуте предизвици и тешкотии во животот. Најважно е да ги научите како да ги совладаат.

Во продолжение издвоивме 15 совети кои секоја мајка треба да ѝ ги каже на својата ќерка:

Никој не знае правилно се облекува, јаде или сака. Како најдобро да се градат куќи, цркви или меѓучовечки односи.

Правилно е да се молиме или да медитираме? Штедиме или трошиме? Да скокнеме два чекори или да одиме чекор по чекор? Сите одговори се во тебе, ќе ги почувствуваш длабоко во себе. Најважно е да научиш да се слушаш себеси.

Животот е постојана варијација на работата и одморот. Не занемарувај го времето предвидено за одмор и релаксација.

За средување на старата соба не ти требаат толку пари, колку знаење и вештини.

Во животот сѐ е подеднакво поделено: омраза и љубов, богатство и сиромаштија, смеа и солзи, но секогаш можеш да избереш на која половина ќе се придржуваш.

Главната задача е да се пронајдеш себеси и да бидеш среќна, но твоето „добро“ никому да не му наштети.

Внатрешната убавина е многу посветла и посилна од надворешната. Ако жената блеска однатре, не мора да троши пари на дијаманти.

Не лажи се себеси. Никогаш не прави го тоа.

Shto-i-da-se-sluchi-mama-sekogash-kje-te-saka-soveti-koi-sekoja-majka-treba-da-i-gi-kazhe-na-svojata-kjerka 02 630x380.jpg

Силните жени плачат - и тоа како! Неопходно е да ги ослободиш сите емоции и да се прифатиш себеси. Најважно е емоционалното здравје на жената.

Нема потреба да го прикажуваш целиот свој живот на социјалните мрежи. Сепак, постои дел кој треба да остане непознат за широкиот опсег.

Пријателите си се пријатели, а не доверители или исповедници. Ако сакаш одредено нешто по секоја цена да остане тајна, не кажувај никому.

Важно е да ја одржувате љубовта во врската, без разлика на секојдневните проблеми, рутина, животни тешкотии и случувања.

Речиси сè може да се поправи и да се започне одново. Не можеш само да го воскреснеш човечкиот живот.

Бракот не е обврска и не е задолжителен. Можеш да живеш сама, во двојка или во цела заедница. Можеш да родиш 5 или да остариш без деца. Главната работа е да живееш во хармонија.

Секогаш размислувај, анализирај и сомневај се. Избегнувај стереотипи.

Што и да се случи, мама секогаш ќе те сака.

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто мајка минала 2 години без да им купи нешто ново на децата? Кејти сфатила дека огледувањето на 3 мали деца е прескапо и дека постојано се фр...
Мајка дои на под во воз, откако никој не ѝ отстапил место Разочарана мајка раскажува за нечувствителноста и некултурата на луѓето: „Додека...
5 типови на мајки што ги среќаваме на летување Летото е во полн ек, а сезоната на сончање и капење веќе започна. Родителите ги ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg