Совети за родители: Што да направите за вашето дете да ги почитува другите деца и да не ги малтретира?

Запознајте ги неговите пријатели

Најблиските пријатели на вашето дете имаат огромно влијание врз него.

Па, добро би било да знаете со кои деца се дружи.

soveti-za-roditeli-kako-vasheto-dete-da-gi-pochituva-drugite-deca-i-da-ne-gi-maltretira-06.jpg

Не го игнорирајте насилството со браќата или сестрите

Ако вашето дете е агресивно или насилно кон братот или сестрата, немојте да го игнорирате ова однесување, бидејќи така само ќе ја поттикнете агресијата.

Доколку не можете сами да се справите со агресивното однесување на детето, секогаш е добро да побарате помош од професионалец.

soveti-za-roditeli-kako-vasheto-dete-da-gi-pochituva-drugite-deca-i-da-ne-gi-maltretira-07.jpg

Поставете пример

Децата копираат многу работи што ги прават нивните родители.

Па, ако вие сте агресивни кон детето или се расправате со партнерот пред него, голема е веројатноста тоа да ги копира овие работи.

soveti-za-roditeli-kako-vasheto-dete-da-gi-pochituva-drugite-deca-i-da-ne-gi-maltretira-08.jpg

Дозволете му да чува милениче

Миленикот ќе го научи детето на одговорност и емпатија.

Не мора да чувате мачка или куче доколку не сакате. Постојат други миленици кои не бараат многу грижа и не прават неред, а сепак ќе помогнат во емоционалниот развој на детето, како хрчак, риби или папагал.

soveti-za-roditeli-kako-vasheto-dete-da-gi-pochituva-drugite-deca-i-da-ne-gi-maltretira-09.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Писмо до моето дете: „Ти си мојата сјајна ѕвезда во овој темен универзум“ Мое дете... Ти си моето денес, моето утре и сите мои денови, по утрешниот. Ти си...
„Мојот живот пред децата vs. по децата и зошто не би го менувала за ништо на светот?“ Пред децата, мојата романтична љубов кон партнерот мислев дека е најдлабоката љу...
Илустрации за родители: Како да се справите со непријатните ситуации со вашите деца? Што да направите кога детето не сака да ги дели играчките или, пак, кога ќе науч...
Синот ми се загуби во зоолошка во Скопје - совети како најлесно да го најдете детето во толпа Детето ви ја пуштило раката и побегнало, а наместо да дојде кај вас додека избез...
Ретро игри со кои ние пораснавме, а денешните деца не (знаат да) ги играат Знаат ли денешните деца да си играат? Колку често нашите деца се надвор и што во...
Моќна вирална објава: „Мајките не смеат да се жалат, па кој ги натера да имаат деца?“ Според општеството мајките не смеат: Да се жалат – па кој ги натера да имаа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg