Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


7 лаги кои е во ред да му ги кажете на вашето дете (за полесен живот)

„Твоето уметничко дело е фантастично“ – важно е да му оддадете признание за вложениот труд, без разлика колку е лош крајниот резултат, ќе биде инспирирано од комплиментите и ќе се подобри со време.

7-lagi-koi-e-vo-red-da-mu-gi-kazhete-na-deteto-za-polesen-zhivot-01.jpg

Доктор Алисон Меклимонт е детски психолог кој вели дека сосема во ред е да му кажувате некои мали лаги на вашето дете за негово и свое добро, секако зависно од ситуација и начинот кој вие го избирате за воспитување.

Се согласувате ли со ова?

Листа на „корисни“ лаги за вашето дете:

„Твоето уметничко дело е фантастично“ – важно е да му оддадете признание за вложениот труд, без разлика колку е лош крајниот резултат, ќе биде инспирирано од комплиментите и ќе се подобри со време.

„И јас ќе си легнам сега“ – одењето во кревет често е проблематично, па за да избегнете хаос и да го охрабрите да си легне, во ред е да му кажете на детето дека и вие ќе спиете, тоа не е свесно дека на возрасните луѓе им е потребно помалку сон, отколку на децата.

„Сè што учиш на училиште е важно“ – добро знаете дека тие историски факти нема да му користат никогаш, но мора да го охрабрувате на овој начин за да ја гради својата посветеност и да се труди да ги добие најдобрите можно оцени.

7-lagi-koi-e-vo-red-da-mu-gi-kazhete-na-deteto-za-polesen-zhivot-02.jpg

„Оваа торта има лош вкус, сигурно сакаш?“ – со претставувањето дека нездравите работи имаат лош вкус, вашето дете ќе го туркате кон тоа да избира поздрави опции.

„Автомобилот нема да може да запали, сè додека сите не стават појаси“ – вака го учите детето дека безбедноста е важна и иако со мала лага, вие правите спонтано ставањето на појасот да му стане навика.

„Можеш да успееш да го оствариш секој свој сон“ – ова не е реалистично, но е добро за да го инспирирате детето да вложува труд и напор во работите кои ги сака, на овој начин промовирате самодоверба, упорност и издржливост.

„Ако не ги четкаш забите, ќе ти паднат“ – звучи екстремно, но мора да постои доза страв за да му формирате цврста навика за редовно миење на забите.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Секој родител треба да прочита: 5 работи за кои никогаш не смеете да им се потсмевате на вашите деца Нема потреба од коментари како: „Малото мамино прасенце“, „Каде е татината буцка...
Во скопска населба налетав на мајка што избрка дете од лулашки, бидејќи нејзиното проодувало – стоп ... Сигурно секој од нас барем еднаш во животот се соочил со некоја Алфа мајка во на...
Животот на родителите на мали деца, низ илустрации Мајките на мали деца со сигурност ќе се пронајдат во овие ситуации. Не е важно д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg