Зошто малите деца често сакаат да шетаат голи?

Малите деца, особено оние помали од 5 години, често уживаат да бидат голи. Родителите може да го сметаат ова однесување загрижувачко или срамно, но тоа е сосема нормален дел од развојот на детето. Зошто децата го прават тоа?

zoshto-malite-deca-chesto-sakaat-da-shetaat-goli-01.jpg

Иако е сосема нормално малите деца да уживаат да бидат голи, со текот на времето важно е родителите да постават соодветни граници.

Ова може да вклучува утврдување на времиња кога е во ред да се биде гол (како на пример за време на бањање) и објаснување зошто е важно да се носи облека во јавност.

Со поставување на овие граници на мирен и доследен начин, родителите можат да им помогнат на своите деца да развијат здрав став кон сопственото тело.

Сепак, ако имате мало дете, веројатно се прашувате зошто тоа сака да биде голо.

Во продолжение, неколку објаснувања:

Сензорно истражување

Малите деца постојано го истражуваат светот околу нив. Еден од начините на кои тие го прават тоа е преку допир.

Чувството на облека на нивната кожа може да биде непријатно или непознато, што може да ги натера да ја соблечат.

Да се биде гол им овозможува на децата целосно да го искусат чувството на различни текстури, температури и површини на нивната кожа.

zoshto-malite-deca-chesto-sakaat-da-shetaat-goli-02.png

Удобност

Облеката може да биде рестриктивна и непријатна, особено за децата кои сè уште учат како да ја регулираат својата телесна температура.

Кога се голи, може да се чувствуваат поудобно и опуштено. На пример, ако на детето му е топло, соблекувањето на облеката може да го спречи да стане раздразливо.

Независност

Малите деца до 5 години само што почнуваат да развиваат чувство на независност и автономија.

Можноста да изберат што да носат (или што да не носат) може да биде начин да ја потврдат својата независност и да чувствуваат контрола.

Дозволувањето на децата да прават избор за нивната облека, исто така, може да помогне да се поттикне чувството на одговорност и самодоверба.

Па, нема ништо лошо ако денес сакаат да се шетаат голи дома.

zoshto-malite-deca-chesto-sakaat-da-shetaat-goli-03.jpg

Љубопитност

Малите деца се природно љубопитни за нивните тела и за телата на другите.

Тоа што се голи им овозможува да истражуваат и да научат за сопственото тело на начин што можеби нема да можат да го прават со облека на себе.

Позитивна слика за своето тело

Децата не се раѓаат со чувство на срам за нивните тела. Овие чувства се учат со текот на времето, често од возрасни кои може да ја сметаат голотијата како табу или несоодветна.

Дозволувањето на децата да бидат голи може да помогне да се поттикне позитивна слика за телото.

M. Г. | Црнобело / фото: pixabay.com

Би можело да ве интересира:

„Мојот живот пред децата vs. по децата и зошто не би го менувала за ништо на светот?“ Пред децата, мојата романтична љубов кон партнерот мислев дека е најдлабоката љу...
Луѓе постари од 40 години откриваат: „Зошто не зажалив што немам деца?“ „Со партнерот ја имаме целата слобода што ја сакаме. Можеме да патуваме кога сак...
Бон-тон правила што секој родител треба да му ги каже на своето дете Научете ги децата дека не е во ред да прекинуваат некој додека разговара. Од поч...
6 работи со кои родителите несвесно им штетат на своите деца Не им ставате крем со фактор кога излегуваат на сонце и не им купувате соодветни...
„Не сакам да имам деца – мојата цел е да спијам, да одам во шопинг и да одам на маникир“ „Дали децата се целта во животот и дали ако имате деца нема воопшто да имате вре...
Фрази што не треба да му ги кажувате на детето (за да биде среќно кога ќе порасне) Немојте да го нарекувате детето „дебелко“ или „слабичко“ или да користите слични...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg