5.000 гости, 10-дневна прослава: Како изгледа свадбата на синот на најбогатиот султан на светот?

На главната забава биле поканети 5.000 гости, а со сите церемонии, свадбата ќе трае 10 дена, односно до 17-ти јануари. Како изгледа венчавката на синот на најбогатиот султан на светот?

bajkovita-svadba-koja-trae-10-dena-se-ozeni-princot-abdul-matin-01.jpg

Принцот Абдул Матин од Брунеи (32), синот на најбогатиот султан на светот, Хасанал Болкиах, се ожени со убавицата со хрватски корени, Аниша Иса Калебиќ (29).

Двојката соопшти дека се верила во ноември минатата година.

Kралската венчавка започна на 7-ми јануари и ќе трае цели 10 дена, односно до 17-ти.

Пред да се ожени, Абдул ја носеше титулата најпосакуван азиски ерген, а неговото богатство се проценува на околу 20 милијарди долари. 

bajkovita-svadba-koja-trae-10-dena-se-ozeni-princot-abdul-matin-13.jpg

На вечна љубов парот се заколна во џамијата Султан Омар Али Саифудиен на 10 јануари и тогаш бракот бил формализиран.

На таа церемонија присуствувале само мажи.

Принцот бил облечен во традиционална униформа и капа.

bajkovita-svadba-koja-trae-10-dena-se-ozeni-princot-abdul-matin-04.jpg

По завршувањето на церемонијата принцот се поклонил и му оддал почит на својот татко.

Аниша, пак, носела црвена венчаница со златни детали, а на главата имала висока руна во златно-жолта боја со прекрасни изрезбани детали.

Во идентична комбинација, пред точно 10 години се омажила принцезата Фаџила, постара сестра на принцот Матин.

bajkovita-svadba-koja-trae-10-dena-se-ozeni-princot-abdul-matin-07.jpg

Големата свадбена церемонија се одржала на 14-ти јануари во палатата Истан Нурул Иман.

Помеѓу 5.000-те гости на венчавката присуствувале и членови на кралското семејство од Саудиска Арабија и Јордан, како и индонезискиот претседател Џоко Видода и филипинската лидерка Фернина Маркос Џуниор.

Парот првпат се појавил во јавност возејќи се со Rolls-Royce низ главниот град Бандар Сери Бегаван и поздравувајќи ги насобраните луѓе.

bajkovita-svadba-koja-trae-10-dena-se-ozeni-princot-abdul-matin-10.jpg

Продолжува на следната страницаБи можело да ве интересира:

Водич за идни невести: Сè што ви е потребно за да организирате свадба за 1 месец Време е за вашата свадба од соништата? Но, дали ќе стигнам да подготвам се за ед...
Немало луксуз и веселби со 500 гости - Како изгледале свадбите во Југославија? Свадбите во Југославија биле скромни, во кругот на семејството, без гламурозна о...
Дел од најубавите македонски невести на Инстаграм во 2023-та (фото) Од уникатни детали во косата до бајковити венчаници, дел од најубавите македонск...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg