Невеста ѝ забранила на старосватицата да се шминка и да прави фризура за да не ја „засени“

„Не ставај шминка и не прави фризура, тоа е мој ден, не треба да ме засениш“ – би ѝ кажале ли вие вака на вашата пријателка кога ќе бидете невеста?

nevesta-i-zabranila-na-starosvaticata-da-se-shminka-i-da-pravi-frizura-za-da-ne-ja-zaseni-01.jpg

На социјалните мрежи постојано кружат приказни за невести кои се претвораат во „монструми“ и имаат нереални барања од своите најблиски.

Последно, се појави „скриншот“ од преписка помеѓу две пријателки, во која невестата индиректно ѝ забранува на старосватицата да се нашминка и да си направи фризура за свадбата:

-Може ли да те замолам за услуга?
Не сакам да звучам чудно, но ќе може ли да не се шминкаш за мојата свадба?

-Зошто? И онака не ставам многу шминка, но нели сите ќе се шминкаат?

-Да, но не сакам да ме засениш. Немој да правиш ниту фризура.

-Значи сакаш да одам формално облечена со природна фризура и без шминка?

-Да, те молам. Во ред ли си со тоа? Бидејќи тоа треба да биде мој ден и не сакам никој да изгледа подобро...

nevesta-i-zabranila-na-starosvaticata-da-se-shminka-i-da-pravi-frizura-za-da-ne-ja-zaseni-02.jpg

Членовите од групата за исмејување свадби и невести, велат дека старосватицата треба тоа да го сфати како комплимент, а невестата ја нарекуваат ултра несамоуверена.

Што мислите за овие невести? Ви го направил ли некој ова вам? Или можеби, вие на некого...?

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 грешки што ги прават речиси сите невести со шминката, според мејкап артист Барате мислење од сите, следите минливи трендови и не правите пробна шминка – ме...
11 фото докази дека свадбата може да ви биде бајковита и без да потрошите цело богатство „Сама си направив торта и колачи за свадба. Беше многу стресно, но вредеше секој...
Што да правите кога навистина не сакате да имате моминска забава? Иако има многу невести кои сакаат да бидат во центарот на вниманието, сепак има ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg