Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 20-03-2023
Правник 20-03-2023


Младенци бараат гостите да си го платат оброкот на свадбата, но и да им подарат пари: „Ова не е донаторска акција“

„Би платила за мојот оброк ако младенците не бараат подарок. Но навистина е смешно да очекувате да ви дадат пари и да си платат за оброкот“, гласи еден од многуте коментари за младенците кои бараат гостите да им дадат „подарок во плико“, но и сами да си ги покријат трошоците за храна на свадбата.

mladenci-kritikuvani-baraat-gostite-da-si-go-platat-obrokot-na-svadbata-no-i-da-im-podarat-pari-ova-ne-e-donatorska-akcija-01.jpg

Иако свадбените традиции се различни во целиот свет, некои „правила“ се исти насекаде кога станува збор за прославата.

Семејствата на младенците ги покриваат трошоците за прославата, а гостите само треба да се појават со подарок и да се забавуваат.

Токму поради ова, корисниците на ТикТок беа зачудени од одлуката на жена која им кажала на своите гости дека треба да се појават со подарок (најдобро пари), но и сами да си платат за оброкот на свадбата.

Тиктокерката Кели сподели видео кое брзо стана вирално на кое ја покажува поканата за свадба што ја добила од жената.

@kellikeylimepie Tell us how you really feel! #weddingtiktok #weddingguest #strugglebus ♬ original sound - Kelli

И самата Кели била непријатно изненадена кога најдоле на поканата го забележала натписот:

„Ве молиме разберете дека сте обврзани да платите за вашиот оброк“.

mladenci-kritikuvani-baraat-gostite-da-si-go-platat-obrokot-na-svadbata-no-i-da-im-podarat-pari-ova-ne-e-donatorska-akcija-02.jpg

Но, ова не е единствената инструкција која Кели ја забележала на поканата. Имено, младенците додале дека ги ценат сите подароци, но преферираат пари.

Иако е нормално за младенците да побараат „подарок во плико“, повеќето корисници во коментарите истакнуваат дека ова не е во ред штом тие очекуваат гостите да дадат пари и за оброкот.

mladenci-kritikuvani-baraat-gostite-da-si-go-platat-obrokot-na-svadbata-no-i-da-im-podarat-pari-ova-ne-e-donatorska-akcija-006.jpg

Дел од коментарите во продолжение:

„Ако не можете да си дозволите свадба и да платите за гостите, тогаш или не викајте многу гости, или направете прослава само со најблиското семејство“.

„Некои луѓе мислат дека свадбата е акција за донирање средства“.

mladenci-kritikuvani-baraat-gostite-da-si-go-platat-obrokot-na-svadbata-no-i-da-im-podarat-pari-ova-ne-e-donatorska-akcija-04.jpg

„Би платила за мојот оброк ако младенците не бараат подарок. Но навистина е смешно да очекувате да ви дадат пари и да си платат за оброкот“.

„Никогаш нема да разберам зошто луѓето не прават свадби што можат да си ги дозволат. Нема ништо срамота во тоа да направите мала свадба“.

„Зборот ’обврзани‘ не треба да се наоѓа на ниту една покана за свадба“.

mladenci-kritikuvani-baraat-gostite-da-si-go-platat-obrokot-na-svadbata-no-i-da-im-podarat-pari-ova-ne-e-donatorska-akcija-003.jpg

Што мислите за оваа одлука на младенците? Дали вие би отишле на свадба на којашто треба да платите за вашиот оброк, а притоа да им дадете пари на младенците?

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 работи за кои вреди да дадете повеќе пари на вашата свадба и 5 работи што никој нема да ги забележ... Додека сите гости дефинитивно ќе обрнат внимание на храната и пијалаците, речиси...
8 грешки што ги прават речиси сите невести со шминката, според мејкап артист Барате мислење од сите, следите минливи трендови и не правите пробна шминка – ме...
Најубавите свадби во 2022 година објавени на CRNOBELO.com (фото) Од романтичната венчавка на Викторија Лоба во Охрид со вел од 3 метри до спектак...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg