5 начини на кои витаминот Ц ве разубавува

Здравствените придобивки до сега ги научивте на памет, па затоа денес ве запознаваме со поубавата страна на витаминот Ц.

5-nacini-na-koi-vitaminot-c-ve-razubavuva-01

Овие 5 третмани можете да ги замените со витамин Ц уште денес:

1. Здрава и долга коса - Наместо да користите различни средства и козметики, доволно е да јадете намирници како јагоди, слатки компири, мали црвени пиперки... Или пак сите состојки заедно издробете ги и нанесете ги на косата како маска. Оставете ја да делува 20 минути и исплакнете.

2. Вишок енергија - Наместо јога и духовни вежби, доволни ви се неколку сокови богати со витамин Ц во текот на денот. Комбинирајте ги омилените овошја и направете си своја енергетска бомба.

5-nacini-na-koi-vitaminot-c-ve-razubavuva-02

3. Долги и негувани нокти - Растот на ноктите лесно може да се подобри ако консумирате поголема количина на витамин Ц. Можете и да подготвите купка за раце од млака вода и свежо цеден лимон, наместо да давате цело богатство за маникир.

4. Ги спречува заноктиците - Нема подобар маникир од лимонот. Витаминот Ц за само неколку минути ќе ви помогне да се ослободите од заноктиците, без дополнителни третмани.

5. Ги брише брчките - Жените во средната доба е најпаметно да земаат зголемена количина на витамин Ц и да го консумираат преку свежа храна. Наместо да се оптоваруваат со скапи креми, доволно е да подготват маска од киви и половина папаја која ќе делува 20 минути.

Би можело да ве интересира:

Правилно користете ја турпијата и уште 8 совети за здрави и цврсти нокти За здрви и цврсти нокти, еднаш неделно правете си купка со малку лук и вода. Лук...
Редовна масажа и уште 6 тајни на жените од Индонезија заради кои изгледаат 10 години помладо Маските од природни состојки се секогаш првиот избор на жените од Индонезија, а ...
Кокосово масло за коса – за што служи, дали има негативни ефекти и како да го користите? Кокосовото масло е популарно и застапено во многу козметички производи, но и сам...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg