Евтина домашна маска од која косата расте, се зајакнува и добива сјај

Постојат состојки кои се вистински благодет за косата, па дури и ако мислите дека во неа нема живот.

evtina-domasna-maska-od-koja-kosata-raste-se-zajaknuva-i-dobiva-sjaj-01.jpg

Една од тие состојки е бананата која содржи многу витамини и природни масла, па во комбинација со уште неколку додатоци може да ја зацврсти косата, да и даде сјај и да ја направи помека.

Покрај тоа, помага и кај расцветаните краеви.

Домашната маска ќе ја подготвите така што во еден сад ќе испасирате банана и ќе ја измешате со жолчка од јајце.

Додадете малку мед и ½  шолја темно пиво.

Пивото содржи хмељ, квасец и Б витамини кои делуваат позитивно на влакното на косата.

Кога ќе ги споите сите состојки, добиената маска нанесете ја на косата, замотајте ја во пешкир и чувајте ја така околу 1 час. Потоа измијте ја 2 пати со шампон.

Постапката може да ја повторувате еднаш неделно, а ако забележите дека имате проблем со измивањето на маската, можете да го исклучите медот.

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Моден трик: Како да направите „лажни шишки“ без да ја кратите косата? (видео) Сезонава во мода се долгите „завеса“ шишки, а еве еден одличен трик како да биде...
5 популарни состојки за домашни маски и пилинзи за лице со кои треба да бидете внимателни Иако постои верување дека ги намалува акните и ги отстранува дамките, никако нем...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg