Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Совети за усните да не бидат суви и испукани

Освен сувата кожа и коса, голем зимски проблем се и испуканите усни. Но, овој проблем лесно се решава ако ги следите овие совети.

soveti-za-usnite-da-ne-bidat-suvi-i-ispukani-01.jpg

За почеток, не ја лижете устата затоа што така повеќе се суши, посебно ако сте надвор на студено и ветровито време.

Добар метод за хидрирање е да земете една кесичка зелен чај, да го ставите во врела вода, па така мокра да ја ставите на усните.

Превентивно, неколку пати во текот на месецот нанесувајте масло или путер од кокос.

Ако проблемот е веќе настанат, паметно е да ги мачкате усните со мед неколку пати во денот.

Се препорачува и цветна маска, односно листови од роза натопени во млеко кои треба да ги залепите на усните.

Намалете ја употребата на кармини кои ги затвораат порите и ја сушат кожата.

Ако баш морате да ги користите, претходно нанесете подебел слој балсам.

Би можело да ве интересира:

10 совети за нега на косата дома (со кои ќе изгледа како по фризерски третман) Користете свилени ластичиња за коса кои се нежни и нема да ви ги оштетат влакнат...
Носете облека со впечатливи бои и уште 7 совети за беспрекорен изглед со седа коса Истакнете ги веѓите, дајте му предност на сребрениот накит и ако косата ви е мно...
Боја на цимет и кафе – хит нијанса за коса за летната сезона (фото) Бојата на цимет и кафе е одличен избор ако сакате малку да ја осветлите косата в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg