3 трикови кои видливо ги намалуваат стриите

Стриите се непријатност за секоја жена. Иако не е можно целосно да ги отстраните постојат трикови кои ќе ги направат речиси невидливи.

3-trikovi-koi-vidlivo-gi-namaluvaat-striite-01.jpg

Со придржување до овие правила резултатите ќе бидат видливи веќе по 6 дена.


1. Масажа со масла

Подрачјето на кои се јавиле стриите намачкајте го со маслиново, бадемово или кокосово масло. Со врвовите на прстите масирајте го местото околу 10-тина минути. Постапката повторувајте ја секојдневно и навечер пред спиење.

3-trikovi-koi-vidlivo-gi-namaluvaat-striite-1.jpg


2. Пилинг

Навлажнете ја кожата и нанесете мешавина од предходно наведените масла и сол за капење или шеќер. Со дланките тријте ја кожата за да ги исчистите од неа мртвите клетки и да овозможите нејзино побрзо обновување.

3-trikovi-koi-vidlivo-gi-namaluvaat-striite-2.jpg


3. Алое вера гел

Оваа магична билка има моќ да ја обнови и затегне кожата. Гелот нанесете го на подрачјето на кожата каде се наоѓаат стриите, втријте го гелот и оставете го да се впие. Постапката повторувајте ја после секое туширање.

3-trikovi-koi-vidlivo-gi-namaluvaat-striite-3.jpg


4. Дополнителен совет

Кога и да сте во можност - пешачете. Одберете вежби кои најмногу ви одговараат вам. Важно е да вежбате најмалку три пати неделно. На тој начин ја подобрувате циркулацијата, а кожата станува поеластична и полесно и побрзо се обновува.

3-trikovi-koi-vidlivo-gi-namaluvaat-striite-4.jpg

Би можело да ве интересира:

9 грешки во негата на кожа во летниот период (поради кои таа ви е сува или со акни) Не користите продукти со витамин Ц, не го отстранувате кремот со заштитен фактор...
Како да ја намалите видливоста на црвените точки на нозете по депилација и бричење? Направете пилинг на кожата пред да ги отстраните влакната, а по депилација или б...
Мадона става глина на задникот – Евтини трикови за убавина кои ги користат славните дами Мадона вели дека обрнува внимание на секој дел од телото, не само на лицето. На ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg