Маска од киви која го спречува опаѓањето на косата

Кивито е овошје богато со витамин А, Ц, тимин, ниацин, пантотенска киселина, витамин К, витамин Е и минерали како калиум, железо, фосфор, магнезиум, цинк, што го прави посебно здраво за консумирање, но и посебно делотворно за нега на косата.

maska-od-kivi-koja-go-sprecuva-opaganjeto-na-kosata-01.jpg

За оваа маска против опаѓање на косата потребно ви е само едно зрело киви и лажица бренди или квалитетна вотка.

Излупете го и изгмечете го кивито со виљушка, а потоа додадете лажица бренди или вотка. Измешајте додека не добиете густа смеса.

maska-od-kivi-koja-go-sprecuva-opaganjeto-na-kosata-02.jpg

Масирајте го темето со оваа мешавина, а потоа ставете пластична кеса или капа.

Оставете да делува 15 минути, па исплакнете со топла вода и благ шампон.

Маската доволно е да ја нанесувате 1-2 пати неделно.

Би можело да ве интересира:

Зошто косата ви се мрси често и како да се справите со овој проблем? Постојат многу причини за често мрсење на косата – од неправилно миење, до хормо...
Лимонада за косата, кечап за сјај: Едноставни трикови со кои ѕвездите секогаш изгледаат совршено Суки Вотерхаус ја плакне косата со лимонада, а Џенифер Лопез користи спреј од 10...
Зошто наесен ви паѓа повеќе коса + како да го поттикнете нејзиниот раст? Иако не е позната точната причина, на многу луѓе наесен им паѓа повеќе коса. Иак...
Природни продукти кои ќе ви помогнат да се справите со акните (а веќе ги имате дома) Алое вера, краставица - постојат природни намирници кои можат да ви помогнат во ...
Природни состојки за убавина што ги користат жените од Блискиот Исток (и вреди да ги пробате) Знаевте ли дека можете да користите кана наместо фарба за коса или етерично масл...
Против акни, против брчки и уште 4 домашни маски за лице Маската од банана, куркума и мед е одлична за проблематична кожа со акни, додека...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg