Природна маска за лице со која ќе изгледате 10-тина години помладо

Доколку сакате малку да го освежите и подмладите вашето лице не ви е потребно многу време ниту пак пари. Се што ви е потребно е на дофат на вашата рака.

prirodna-maska-za-lice-so-koja-kje-izgledate-10tina-godini-pomlado-01.jpg

Одличната маска за затегнување на кожата, верувале или не, се наоѓа токму меѓу намирниците во вашиот дом.

Што ви е потребно?

  • 1 половина банана
  • 3 лажици овесни снегулки предходно оставени во јогурт
  • 1 лажица мед
  • 1 јајце

prirodna-maska-za-lice-so-koja-kje-izgledate-10tina-godini-pomlado-1.jpg

Направете каша од бананата и во неа промешајте ги медот, јајцето и снегулките.

prirodna-maska-za-lice-so-koja-kje-izgledate-10tina-godini-pomlado-2.jpg

Пред да започнете со нанесување на маската неопходно е добро да го исчистите лицето и потоа да започнете со нанесување на маската.

prirodna-maska-za-lice-so-koja-kje-izgledate-10tina-godini-pomlado-3.jpg

Оставете ја 15 до 20 минути на вашето лице добро да се исуши.

Потоа добро измијте го лицето прво со топла вода, а потоа ладна.

Бананите се богати со хранливи материи кои се многу корисни за кожата и меѓу другото се покажало дека се одлични борци против брчките на кожата на лицето.

Млечните киселини од јогуртот во комбинација со овесните снегулки овозможуваат добар пилинг на кожата, а медот ја дава потребната хидратација.

Оваа маска може да ја употребува секој. Одговара на секој тип на кожа и може да се користи секојдневно.

Имајте на ум дека ефектите ќе се забележат малку поспоро за разлика од ефектите на козметичките средства, но резултатите од оваа маска се покорисни за вашето лице бидејќи не го третирате со непотребни хемикалии туку на природен начин го затегнувате лицето.

Би можело да ве интересира:

Мадона става глина на задникот – Евтини трикови за убавина кои ги користат славните дами Мадона вели дека обрнува внимание на секој дел од телото, не само на лицето. На ...
30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, цен...
12 грешки со шминката кои ги прават сите жени, дури и славните Иако зад успешните жени стојат искусни шминкери, не значи дека и најдобрите не г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg