Маска за лице за негувана кожа во текот на летото

Летото претставува период кој најмногу може да и наштети на кожата на лицето. Без разлика на тоа дали сте на море или во град, сончевите зраци влијаат на оштетувањето на кожата посебно на лицето и ја сушат.

maska-za-lice-za-neguvana-koza-vo-tekot-na-letoto-01

Токму затоа постои рецепт кој истовремено претставува и пилинг и ја одржува кожата во здрава форма.

Што ви е потребно?

  • ½ Авокадо
  • ¼ Овесна каша
  • 1 лажичка јаболков оцет
  • 3 лажички мед
  • 1 лажичка сок од лимон

Сите состојки заедно промешајте ги додека не добиете компактна смеса. Ставете ги состојките на претходно измиено лице и оставете ги 20-тина минути. Потоа тргнете ја смесата, измијте го лицето и ставете хидратантна крема.

Авокадото претставува супер храна за вашата кожа бидејќи е богато со масти и антиоксиданси. Овесната каша е одговорна за добриот пилинг на лицето.

Лимонот и јаболковиот оцет ги намалуваат воспалителните процеси кои се јавуваат како резултат на штетните UV зрачења, а медот ја омекнува кожата.

Би можело да ве интересира:

Природни продукти кои ќе ви помогнат да се справите со акните (а веќе ги имате дома) Алое вера, краставица - постојат природни намирници кои можат да ви помогнат во ...
Чести грешки со кои несвесно си ја уништувате кожата (и ја зголемувате појавата на брчки) Користите исти продукти во лето и зима, а нанесувате крем со фактор само кога е ...
Краставица против црвенило и 7 трикови за убавина за секоја пригода Стапалата на нозете ви се груби, а турпиите и кремовите не ви помагаат? Треба са...
10 навики за нега и убавина на Бразилките поради кои имаат прекрасна кожа и изгледаат помладо Бразилките пијат вода од кокос, не излегуваат од дома без заштитен фактор дури и...
Чај од бел трн, кефир: Како кожата на Марго Роби изгледа беспрекорно во новиот филм „Barbie“? Експертот за здравје кој соработувал со Марго Роби за време на снимањето на Barb...
Трикови за шминкање кои ќе ви го олеснат животот (а ќе заштедите и пари) Навлажнете ја четкичката со која нанесувате сенка за очи - на овој начин бојата ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg