Домашни решенија за брзо отстранување на темната кожа на лактите

Темната кожа на лактите која се формира со текот на годините не е убав поглед, посебно во летните денови кога сакате да облечете разголени кошули и фустани.

domasni-resenija-za-brzo-otstranuvanje-na-temnata-koza-od-laktite-01.jpg

Меѓутоа, и за овој проблем постојат брзи и едноставни решенија.

Потребно е да измешате една лажичка куркума со малку млеко додека не добиете густа смеса. Добиената маска тријте ја на лактите и оставете ја да отстои 5 минути. Потоа исплакнете со млака вода.

За овој проблем може да ви помогне и маслиновото масло. Измешајте лажичка маслиново масло со лажичка шеќер и направете пилинг. По 5 минути темелно исплакнете и намачкајте со крема.

Може да помешате и сок од малку портокал со 1 лажичка сончогледово масло и со оваа мешавина да ги масирате лактите околу 5 минути.

Препорачливо е и пред легнување секоја вечер да нанесете кокосово масло. Добро втријте го и оставете да делува преку ноќ. Постапката повторувајте ја редовно ако сакате да бидете задоволни од резултатите.

Сите рецепти се на природна база, така што нема да почувствувате несакани дејства дури и ако ги искобминирате во неколку дена.

Би можело да ве интересира:

Против акни, против брчки и уште 4 домашни маски за лице Маската од банана, куркума и мед е одлична за проблематична кожа со акни, додека...
Трикови со кои ќе ги покриете линиите од бикини направени при сончање Ако сакате брзи резултати, на линиите од сончање ставете пудра со иста нијанса к...
Трикови за убавина кои ќе ви помогнат брзо да се подготвите за работа кога немате многу време Ако сте во брзање, никој нема да забележи ако наместо сенка за очи ставите румен...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg