Трикови со кои ќе спречите вратот да покаже знаци на стареење

Многу жени успеваат да ги сокријат годините со посебната нега на телото и кожата.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-01.jpg

Кожата на вратот брзо ја губи еластичноста и за жал, со текот на годините, вратот добива поинаков изглед кој подоцна ретко може да се промени.

Затоа, за да не дојде до тоа и да спречите стареење во овој дел, следете ги следниве правила кои ќе ви помогнат да го одржите вратот во младоста.

Редовно навлажнување на кожата

Исто како и лицето, редовно треба да се навлажнува и вратот.

Не мора да купувате посебни препарати, бидејќи ова може да го направите и со обична крема, која ќе ја нанесете на кожата и ќе правите кружни движења од доле нагоре.

Исто така, на вратот му е потребна и ексфолијација, а може да користите домашни состојки за пилинг, како овесни снегулки и јогурт.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-02.jpg

Откажете се од големите ланчиња

Тешките ланчиња и камења ја тегнат тенката и чувствителна кожа на вратот, па затоа носете ги само во посебни прилики. Од истата причина добро е да избегнувате и ролки со тесен ластик.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-03.jpg

Вклучете витамин Ц и масни киселини во исхраната

Ц витаминот го зголемува лачењето на колаген, кој овозможува еластичност на кожата. Затоа, добро е да вклучите повеќе цитрусни овошја во исхраната, како и домати и бобинки.

Корисни производи се и оние кои содржат омега-3 и омега-6 масни киселини како што се маслиново масло, авокадо, масни риби, ореви и авокадо.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-04.jpg

Не претерувајте со парфемите

Во парфемите и тоалетните води, има алкохол и различни видови на мирисливи, парфемизирани состојки, кои ја сушат косата и ја намалуваат еластичноста.

Па, ако сте навикнати по неколку пати да шприцате парфем во текот на денот, правете го тоа на другите делови од телото, како на пример на зглобовите на раката.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-05.jpg

Внимавајте на ставот

Неправилното држење на телото и главата, освен што предизвикува болки, создава и брчки на вратот кои подоцна тешко се отстрануваат.

Затоа, за да го спречите нивното појавување, држете го вратот исправено, посебно трудете се да го правите тоа кога гледате во мобилен телефон.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-06.jpg

Правете вежби

Има многу вежби кои помагаат во одржувањето на мускулите на вратот и долниот дел на лицето.

Погледнете неколку најдобри:

Мрдајте ја долната вилица напред-назад.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-07.jpg

Застанете исправено, ставете ја десната рака на челото и со малку сила туркајте го челото кон дланката, без да ја вртите главата. Стојте во оваа позиција 10 секунди.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-08.jpg

Застанете исправено, ставете ги рацете зад глава и притискајте ги надоле со главата, без да го свиткате вратот наназад. Останете во оваа позиција 10 секунди.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-09.jpg

Застанете исправено и наведнете ја главата наназад, а устата отворете ја. Обидете се да си ги допрете горните усни со долните, без да ги допрете забите и да затворите. Повторете неколку пати.

trikovi-so-koi-vratot-nikogash-nema-da-go-pokazhe-vasheto-stareenje-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Голем нос, краток врат: Со какви трикови славните дами си ги кријат маните? (фото) Како Парис Хилтон визуелно ги крие големите стапала? Како Оливија Вајлд ги издол...
12 грешки со шминката кои ги прават сите жени, дури и славните Иако зад успешните жени стојат искусни шминкери, не значи дека и најдобрите не г...
Бонтон правила за убавина и изглед кои вистинските дами никогаш не ги прекршуваат Грешка бр. 1 - Пренападен парфем нанесен секунда пред да влезете во просторија. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg