Плус сајз моделот Тес Холидеј: „Навистина е тешко да се биде дебела девојка“


Плус сајз моделот Тес Холидеј: „Навистина е тешко да се биде дебела девојка“

Таа вели дека ѝ е здодеано од борбата да објаснува зошто има вишок килограми и дека тие не ѝ пречат.

plus-sajz-modelot-tes-holidej-navistina-e-teshko-da-se-bide-debela-devojka-01.jpg

Моделот и автор Тес Холидеј отворено зборуваше како е да имаш константни напади за изгледот и тежината. Таа има околу 130 килограми и позната е по тоа што постојано се обидува да ја шири пораката дека мора да го сакате вашето тело, без оглед каква форма и големина има тоа.

На Инстаграм Холидеј има 1.6 милиони следбеници и сега се најде на првата дигитална насловна страница на електронското издание на магазинот Self. Таа на Инстаграм напиша дека ѝ е нереално што нејзиното „дебело тело“ се нашло на насловна страница на магазин за здравје.

 

We’re thrilled to share our first ever digital cover, featuring model, author, and fat-positivity activist Tess Holliday (@tessholliday). From editor-in-chief @carolynkylstra’s editor’s letter: “Holliday identifies as a fat woman; we chose to give her a platform because she has insightful things to say about thriving in a world that devalues bodies of size. We also chose to feature her because size representation is necessary, especially for a national health media brand that can help guide the conversation about what it means to be healthy and how to make health accessible. You don’t know how healthy or unhealthy a person is just by looking at them, you don’t know what their health goals and priorities are, and you don’t know what they’ve already done or are planning to do for their health going forward. And moreover, you should know that concern trolling—using a person’s perceived health to justify making them feel bad about themselves—isn’t just counterproductive, it’s abusive.” Tap the link in bio to read the rest of the letter. — Photographer: @catherineservel, Wardrobe Styling: @marpeidro, Hair: @christianmarc at @forwardartists using @randco, Makeup: @kristinhilton at @thewallgroup, Manicure: @nailsbyemikudo at @opusbeauty | #TeamSELF

A post shared by SELF Magazine (@selfmagazine) on

За проблемите со хејтерски настроените коментари на Инстаграм таа вели:

„Ме фрустрира што толку луѓе имаат во главата идеја како треба да изгледаме и не си ја гледаат својата работа.“

Тес вели дека тие наводно биле загрижени за нејзиното здравје и таа дури им одговарала на пораките дека е сосема здрава, но сега повеќе нема енергија за тоа затоа што знае дека проблем им се нејзините килограми.

32-годишниот плус сајз модел во својата книга „The Not So Subtle Art of Being A Fat Girl“ откри дека се борела со постпородилна депресија по раѓањето на второто дете и дека токму во тој миг сфатила дека нема потреба да им докажува на другите дали е здрава или не, само затоа што има вишок на килограми.

„Нема потреба да ги злоупотребувате психички луѓето со поголеми тела. Тие навистина не се должни ништо да ви докажуваат и да ви даваат објаснувања“, порачува Тес.

Дел од нејзините фотки:

 

“There’s an assumption when you’re hiring “Tess Holliday” for a shoot that I’m just going to walk on set and feel amazing. The reality was the day that we shot, I had just discovered that I had severe postpartum and I didn’t feel good in my body. But I put the swimwear on (which fit!) with all the hair and makeup (which I know is a luxury), and I saw myself and thought, this is not as bad as I thought it would be.” This is an excerpt from a piece I wrote for @instylemagazine talking about how I got over my fear of wearing bathing suits, & about my experience shooting for @alpinebutterflyswim that helped give me my confidence back postpartum! Link is in my bio & stories 💕 #effyourbeautystandards

A post shared by T E S S 🔥 (@tessholliday) on

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најдобрите совети за убавина за 2018-та од познатите модели Иако сите сме свесни дека она што го гледаме на насловните страници е дело на мн...
Женски потресни исповеди: Како останав без коса? Ќелавоста не е исклучиво машка болка. Иако примарно ги засега припадниците на по...
Има ли лек за мрсната коса? Фризерите откриваат кој е најдобриот шампо... Дали „шампонот“ за суво миење ви е најдобар другар на дневна база? Дали имате чу...