Која фризура е идеална за вас ако имате ретка и тенка коса?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Која фризура е идеална за вас ако имате ретка и тенка коса?

Секоја девојка која има ретка и тенка коса знае колку е тешко да ѝ даде волумен. Доколку и вие спаѓате овде, важно е да знаете дека начинот на којшто ја кратите косата е особено важен. 

5-frizuri-shto-se-odlichni-za-retka-i-tenka-kosa-01.jpg

Покрај тоа, експертите советуваат да избегнувате користење регенератори со масла кои можат да ја измрсат косата и да ја направат уште потенка.

За конечно да го решите проблемот со вашата ретка коса, погледнете ги 5-те фризури што ќе ѝ дадат густина:

Долга коса со слоеви

Сигурно веќе знаете дека ретката коса изгледа погусто кога е кратка. Но доколку сакате долга коса, скратете ја во слоеви. Само внимавајте да нема голема разлика во должината на степенот, а предниот дел од косата нека го врами лицето.

5-frizuri-shto-se-odlichni-za-retka-i-tenka-kosa-02.jpg

Боб фризура

Ова е една од најпопуларните фризури за тенка коса и можете да ја направите со или без шишки. Најдобрата должина за оваа фризура е до брадата или клучните коски. Оваа фризура ќе ја направи вашата коса погуста, а можете да ја направите рамна или заоблена

5-frizuri-shto-se-odlichni-za-retka-i-tenka-kosa-03.jpg

Долга коса со шишки и степен

Доколку не сакате да ја скратите косата, а сакате да го освежите изгледот, тогаш направете си шишки и скратете ја косата степенасто во неколку слоеви. Косата ќе ви изгледа многу погусто, а најдоброто е што ќе ви биде потребно многу малку време за да ја обликувате.

5-frizuri-shto-se-odlichni-za-retka-i-tenka-kosa-04.jpg

„Пикси“

Оваа фризура е одлична за тенка коса бидејќи веднаш ѝ го зголемува волуменот. Доколку ја одберете оваа фризура, избегнувајте да користите премногу препарати за обликување.

Тие не само што побрзо ќе ви ја измрсат косата, туку и ќе направат да „спласне“.

5-frizuri-shto-se-odlichni-za-retka-i-tenka-kosa-05.jpg

Подолга боб фризура со патец од страна

Доколку сакате коса со средна должина, ова е совршената фризура за вас. Патецот од страна ќе ѝ даде густина на косата, а самата фризура изгледа неверојатно без многу труд.

5-frizuri-shto-se-odlichni-za-retka-i-tenka-kosa-06.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фризури што ќе ви помогнат да издржите 6 дена без миење на косата Не постои жена која барем еднаш не го занемарила миењето на косата. Можеби сте н...
„Истренирајте“ ја својата коса помалку да се мрси Луѓето кои имаат мрсна коса знаат колку често ја мијат и дека може да им се измр...
Жени кои не се срамат од белите влакна во нивната коса (фото) Кај некои од овие жени процесот на белеење започнал многу рано, но тие го прифат...