10 трикови и навики што ќе ви помогнат да изгледате фантастично и без шминка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


10 трикови и навики што ќе ви помогнат да изгледате фантастично и без шминка

Многу двојки уживаат во шминкањето, но факт е дека понекогаш немате ни време, ни енергија за тоа.

10-naviki-shto-kje-vi-pomognat-da-izgledate-fantastichno-i-bez-shminka-01.jpg

Па, сигурно ве интересира како можете да изгледате одлично, без секое утро да трошите време за шминкање.

Постојат неколку едноставни навики и неколку мали промени што треба да ги направите, а што ќе ви помогнат да ги нагласите вашите природни карактеристики.

Во продолжение прочитајте за неколку од нив:

Инвестирајте во свилени навлаки за перница

Знаевте ли дека можете да се разубавувате додека спиете? Сè што ви треба е свилена навлака за перница.

Овој материјал предизвикува помалку триење на кожата и косата, а со тоа ги спречува иритацијата и оштетувањето.

Истовремено, свилата ја одржува и чистота на косата и лицето и го спречува сушењето на кожата. Памукот, од друга страна, може да ги впие сите природни масла од вашата кожа и да ја исуши.

Свилената перница се покажала како одлична за луѓето кои имаат акни.

10-naviki-shto-kje-vi-pomognat-da-izgledate-fantastichno-i-bez-shminka-02.jpg

Масирајте го лицето

Масажата може значително да го подобри изгледот на вашето лице.

Ако сакате да ја омекнете кожата и да ја подобрите циркулацијата, масажата ќе ви помогне во тоа. На овој начин ќе ги отстраните и нечистотиите од кожата.

Само внимавајте – најдобро е да ја избегнувате кожата околу очите, бидејќи е премногу чувствителна.

10-naviki-shto-kje-vi-pomognat-da-izgledate-fantastichno-i-bez-shminka-03.jpg

Оформете ги веѓите

Денес можете да ги направите веѓите во која било форма, па експериментирајте додека не го добиете најдобриот изглед.

Доброто е што не мора секогаш да користите пинцета. Односно, можете да ги средите веѓите само со ножички, така што ќе ги скратите „непослушните“ влакна.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Како да изгледате свежо и средено, без да користите многу шминка? Секоја девојка сака да изгледа совршено, а ретки се оние кои обожаваат да помина...
Обновете ја дехидрираната кожа во 3 чекори Наглите промени на температурата, недоволно количество на свеж воздух, стресот и...
3 фризури кои прават да изгледате постаро Можеби редовно се грижите за изгледот на вашата кожа и внимавате што е можно под...

Спонзорирани линкови: