30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија

Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, ценете ја и сакајте ја вашата убавина.

30-soveti-koi-kje-vi-pomognat-vasheto-lice-da-izgleda-svezho-i-vo-chetvrtata-decenija 01 630x330.jpg

Неоспорно, секоја декада и возраст носи свој посебен шарм и убавина, но во главно при самиот влез во четврата деценија, повеќето жени помалку или повеќе ги обзема стравот од првите знаци на стареење.

Во овој период од животот се менува метаболизмот, промените на женското тело се евидентни, особено по бременоста кога се намалува производството на колагенот кој е одговорен за еластичноста на кожата.

Убавината е област која ги засега сите жени без разлика на возраста, а знаците на стареењето сепак зависат и од возраста, гените и рутината за негата на лицето и телото.

Во продолжение за вас издвоивме 30 совети со кои вашето лице ќе изгледа свежо и подмладено и во четвртата деценија:

1. Секое утро и вечер чистете го лицето со средство за чистење.

2. Изберете го вистинскиот производ за вас и вашата кожа, со помош на специјалист или лекар.

3. Дури и обичната вода е добра за лицето, но не ја прескокнувајте мицеларната.

4. Носете крем за сончање дури и ако времето е облачно.

5. Нанесувајте крем за сончање пред шминкање.

6. Следете го следниот редослед: средство за чистење, серум, крем за сончање, навлажнувач.

7. Изберете производи без масло ако сте склони кон акни.

30-soveti-koi-kje-vi-pomognat-vasheto-lice-da-izgleda-svezho-i-vo-chetvrtata-decenija 02 630x420.jpg

8. Хидрирајте ја кожата онолку колку што треба и не претерувајте, бидејќи и тоа носи спротивни резултати.

9. Внимавајте со производите за пилинг бидејќи можете да ја иритирате кожата.

10. Секогаш отстранувајте ја шминката кога повеќе не ви е потребна.

11. Марамчињата за отстранување шминка се добро решение за брзо отстранување. 

12. Иако чистењето на лицето и рутината за убавина ви се тешки пред спиење, не дозволувајте да ги прескокнете.

13. Често јадете зеленчук и овошје.

14. Кокосовото масло е разновиден производ кој вреди да се вклучи во вашата рутина за убавина.

30-soveti-koi-kje-vi-pomognat-vasheto-lice-da-izgleda-svezho-i-vo-chetvrtata-decenija 03 630x420.jpg

15. Не претерувајте со сончање. Јакото сонце е фактор број еден во стареењето.

16. Доколку имате сериозна промена на бојата на лицето, посетете специјалист за да дознаете што точно се случува.

17. Ако имате кожа склона кон акни, изберете производи за шминка кои ја намалуваат маснотијата додека хидрираат, а не ја сушат кожата.

18. Често чистете го лицето ако сакате да се ослободите од митесерите.

19. Искористете го обновувањето на клетките навечер и легнете пред 12 часот.

20. Ноќните маски се вреден сојузник.

21. Почнете да користите крем против брчки, време е. 

30-soveti-koi-kje-vi-pomognat-vasheto-lice-da-izgleda-svezho-i-vo-chetvrtata-decenija 04 630x420.jpg

22. Сатенските перници можат да ја намалат појавата на брчки.

23. Не правете ботокс ако уште не сте ги виделе првите брчки на вашето лице. Сè уште не ви е потребен.

24. Не претерувајте со естетските операции и корекции.

25. Пијте многу вода бидејќи тоа е најлесниот начин да останете хидрирани.

30-soveti-koi-kje-vi-pomognat-vasheto-lice-da-izgleda-svezho-i-vo-chetvrtata-decenija 05 630x353.jpg

26. Исхраната игра важна улога во изгледот на лицето.

27. Алкохолот се смета за непотребен бидејќи го дехидрира телото и е богат со празни калории.

28. Дознајте сè за мезотерапијата и нејзините придобивки.

29. Намалете го стресот, тој се рефлектира на вашето лице.

30. Сакајте ја вашата возраст.

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мадона става глина на задникот – Евтини трикови за убавина кои ги користат славните дами Мадона вели дека обрнува внимание на секој дел од телото, не само на лицето. На ...
Трикови со кои ќе ги покриете линиите од бикини направени при сончање Ако сакате брзи резултати, на линиите од сончање ставете пудра со иста нијанса к...
Пазуви, колена: Делови од телото што несвесно ги запоставуваме (и треба подобро да ги негуваме) Кожата на лактите и колената се суши полесно, па важно е редовно да ѝ правите пи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg