Рамен стомак, мал нос: Наметнати (и нереални) стандарди за убавина кои не треба да ви влијаат на самодовербата

Совршен мал нос, полни усни и рамен стомак – слободно игнорирајте ги овие стандарди за убавина и не дозволувајте да влијаат врз вашата самодоверба.

nametnati-i-nerealni-standardi-na-ubavina-koi-slobodno-mozhete-da-gi-ignorirate-01.jpg

Во ерата на социјалните мрежи, огромен број девојки и жени чувствуваат притисок да исполнуваат некои наметнати стандарди за убавина.

Проблемот е што овие стандарди бараат сите девојки и жени да изгледаат исто – нешто што е практично невозможно.

Истовремено, дел од овие стандарди се навистина нереални, без разлика дали станува збор за лични карактеристики со кои сме родени или фит-тело кое бара одвојување време што многумина го немаат.

Кои се стандардите за убавина кои треба да ги игнорирате и да не дозволите да влијаат на вашата самодоверба?

Рамен стомак

Сè додека вашата тежина е во здрава граница и не ви предизвикува здравствени проблеми, стомачето и масните наслаги не треба да ве загрижуваат премногу.

Освен ако немате таква градба, за совршено рамен стомак ќе треба да минувате часови во теретана и да внимавате на секој залак што го внесувате, а сите знаеме дека ова обично е невозможно.

nametnati-i-nerealni-standardi-na-ubavina-koi-slobodno-mozhete-da-gi-ignorirate-02.jpg

Полни усни

Само затоа што немате полни усни не значи дека не сте убави. Земете ги за пример познатите жени кои немаат полни усни по кои копнеат сите, како Кејт Мидлтон, Џенифер Анистон или Блејк Лајвли.

Тие се сметаат за едни од најубавите жени во светот и се доказ дека полните усни не се пресудни за вашиот изглед.

nametnati-i-nerealni-standardi-na-ubavina-koi-slobodno-mozhete-da-gi-ignorirate-03.jpg

Тело со совршени облини

Некои жени имаат поголем задник, некои поголеми гради, некои се слабички, некои се полнички и, најважно од сè, сите тие се убави.

Ако сте слаби, немојте да копнеете по облини бидејќи и вашето тело е убаво. Ако сте полнички, немојте да се грижите затоа што немате затегнати мускули и тонирано тело бидејќи сигурно изгледате прекрасно.

nametnati-i-nerealni-standardi-na-ubavina-koi-slobodno-mozhete-da-gi-ignorirate-04.jpg

Симетрично лице

Сосема нормално е да имате „асиметрични“ карактеристики, на пример се случува едното око да е малку поголемо од другото.

Всушност, голема е веројатноста само вие да ги забележувате овие ситници, па не вреди да се оптоварувате со нив.

nametnati-i-nerealni-standardi-na-ubavina-koi-slobodno-mozhete-da-gi-ignorirate-05.jpg

Уште 4 наметнати стандарди на следната страна...Би можело да ве интересира:

Девојки од Македонија и светот гордо позираат со своите „несовршености“ (фото) Кога се чувствувате лошо во врска со никој детаљ од вашето тело, не заборавајте ...
Голем нос, краток врат: Со какви трикови славните дами си ги кријат маните? (фото) Како Парис Хилтон визуелно ги крие големите стапала? Како Оливија Вајлд ги издол...
Боја на цимет и кафе – хит нијанса за коса за летната сезона (фото) Бојата на цимет и кафе е одличен избор ако сакате малку да ја осветлите косата в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg