Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса

Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продукти кои содржат алкохол и слични состојки? Тогаш можеби тоа е причината зошто не сте задоволни од изгледот на вашата коса.

ne-piete-dovolno-voda-i-ushte-9-prichini-zoshto-nemate-bujna-i-zdrava-kosa-01.jpg

Кога станува збор за нега на коса, сите имаме различни потреби бидејќи сите имаме различни типови коса. Поради ова, важно е да ги откриете продуктите и третмани што најмногу ви одговараат вам.

Сепак, некои грешки при негата на косата имаат штетно влијание кај сите, па најдобро е да ги избегнувате доколку не сте задоволни од нејзиниот изглед.

10 причини зошто немате бујна и здрава коса:

Не користите регенератор или маска за коса

Регенератор и маската ја омекнуваат косата и со тоа го олеснуваат чешлањето. Тие имаат и состојки кои ја подобруваат состојбата на косата, па би требало да бидат дел од вашата рутина.

ne-piete-dovolno-voda-i-ushte-9-prichini-zoshto-nemate-bujna-i-zdrava-kosa-03.jpg

Не пиете доволно вода

Хидратацијата е важна и за вашето здравје, но и за вашиот изглед. Ако пиете доволно вода во текот на денот, и самите ќе забележите дека не само косата, туку и вашата кожа и вашите нокти ќе изгледаат многу подобро.

ne-piete-dovolno-voda-i-ushte-9-prichini-zoshto-nemate-bujna-i-zdrava-kosa-04.jpg

Користите многу силни продукти за коса

Немојте постојано да користите шампони за темелно миење на косата или професионални продукти кои се „посилни“. Избегнувајте и подруги за коса кои содржат алкохол и силикони.

ne-piete-dovolno-voda-i-ushte-9-prichini-zoshto-nemate-bujna-i-zdrava-kosa-05.jpg

Ретко одите на фризер

Редовното скратување на испуканите врвови е клучно за здрава коса. Штом врвовите ќе испукаат, нема да ви помогне ниту еден третман, освен одењето на фризер.

ne-piete-dovolno-voda-i-ushte-9-prichini-zoshto-nemate-bujna-i-zdrava-kosa-02.jpg

Ја чешлате косата многу често

Не треба да го прескокнувате чешлањето на косата, но не треба ни да претерате. Идеално е да ја чешлате косата двапати дневно – еднаш наутро и еднаш навечер.

ne-piete-dovolno-voda-i-ushte-9-prichini-zoshto-nemate-bujna-i-zdrava-kosa-06.jpg

Уште пет грешки на следната страница...Би можело да ве интересира:

4 причини зошто по миење косата не ви изгледа чисто и бујно како од салон Користењето многу шампон и миењето на косата со жешка вода се едни од главните п...
3 природни маски за коса – го решаваат проблемот со мрсната коса и го поттикнуваат нејзиниот раст Доколку имате мрсна коса, тогаш знаете дека нејзиното одржување може да биде мош...
Носете облека со впечатливи бои и уште 7 совети за беспрекорен изглед со седа коса Истакнете ги веѓите, дајте му предност на сребрениот накит и ако косата ви е мно...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg