Природни решенија против затнат нос со кои повторно нормално ќе дишете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Столар 22-04-2018
Столар 21-04-2018


Природни решенија против затнат нос со кои повторно нормално ќе дишете

Затнатиот нос е многу честа појава во овој период, која најчесто е предизвикана од воспаленија, настинки и сув воздух.

7-prirodni-resenija-protiv-zatnat-nos-so-koi-povtorno-normalno-ke-disete-01.jpg

Бидејќи никогаш не е пријатно едвај да земате воздух, испробајте ги овие 7 природни решенија кои веројатно веќе ги имате во кујната.

Масло од ментол - Ставете неколку капки на едно марамче, а потоа вдишете околу 10 пати.

Лук - Консумирајте го додека носот целосно не попушти, со било кој оброк. Ако можете да го поднесете мирисот и вкусот добро изџвакајте го и неколку пати вдишете длабоко.

Јаболков оцет - Сварете половина литар вода и во неа додадете 3 лажици оцет. Правете инхалации неколку пати во денот.

Солена вода - Сварете половина литар вода и додадете 1 лажица морска сол. И со солената вода правете инхалации неколку пати во денот.

Рен - Изрендајте го и помешајте со лажица мед. Мешавината ставете ја на јазикот, вдишете длабоко 10 пати, а потоа голтнете.

Ѓумбир - Исто како кај ренот, помешајте го со мед, вдишете па потоа голтнете. Или може да го додадете во секој оброк.

Корен од слез - Изрендајте го на парчиња и ставете го во 1 литар вода. Оставете да отстои околу половина час, па водата зовријте ја. Правете инхалации околу 3-5 минути.

Би можело да ве интересира:

4 причини зошто да пиете топла, наместо студена вода Сите ние добро знаеме дека во текот на денот треба да пиеме околу 8 чаши дневно,...
Неколку издржани причини зошто да не пиете премногу студена вода Чаша студена вода изгледа толку примамливо, особено во потопли денови. Сепак, т...
Како најбезбедно да користите јавни тоалети? Јавниот тоалет е еден голем, валкан кошмар, но некогаш околностите се такви што ...