Домашен рецепт: Ослободете се од камчето во бубрезите за 10 дена


Домашен рецепт: Ослободете се од камчето во бубрезите за 10 дена

Болката предизвикана од камче во бубрезите е можеби најсилната која може да ја поднесете, а доколку во моментов се мачите со неа, вреди да го пробате овој домашен рецепт.

domasen-recept-oslobodete-se-od-kamceto-vo-bubrezite-za-10-dena-01.jpg

Обичното просо е житарицата која може да ви помогне, а е прилично евтина и едноставна за консумирање.

Ефикасно ги чисти бубрезите, го елиминира песокот, помага кај женски болести и брзо лечи циститис.

Рецептот за подготовка е едноставен:

Навечер ставете 1 чаша (200g) просо во топла вода и измијте го.

Потоа ставете го во голема тегла од 3kg и прелијте го со жешка вода додека теглата не биде 2/3 полна.

Затворете, добро протресете и замотајте ја теглата во нешто топло. Оставете ја да преноќи.

Утрото повторно протресете. Сега веќе ќе забележите матна течност, односно лекот кој треба да го консумирате.

Пијте во текот на денот без ограничување, колку што сакате и можете.

domasen-recept-oslobodete-se-od-kamceto-vo-bubrezite-za-10-dena-02.jpg

Просото не мора да го фрлате, можете да го сварите како каша која ќе ја консумирате за појадок.

Овој пијалак треба да го пиете најмалку 10-15 дена за да почувствувате подобрување.

Би можело да ве интересира:

Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...
Список на 21 болка и болест кои се лечат со неколку чаши вода на празен стомак Доколку сте здрави, сигурно веќе уживате во многу вода во текот на денот, но док...
Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен водата? Сите знаеме колку водата е здрава за нашиот организам. Но, дали некогаш сте се з...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg