9 совети заради кои никогаш повеќе нема да настинете од студеното време
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


9 совети заради кои никогаш повеќе нема да настинете од студеното време

Имаме добри вести за сите оние кои често настинуваат во есен и зима кога надвор е премногу студено.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-01.jpg

Ако ги практикувате овие 9 совети, драстично ќе ги намалите шансите некогаш да бидете болни во зима:

1. Прво добро исчистете го и исекнете го носот, пред да ставате капки

Капките ги задржуваат бактериите во носот и помагаат да се развиваат побрзо.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-1.jpg

2. Гледајте да не дишете на уста додека сте надвор на улица

Поголема е шансата да ве боли грлото после тоа.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-2.jpg

3. Никогаш не ги покривајте носот и устата со шалот

Ако ја покривате устата креирате влажна подлога за развивање на многу бактерии кои потоа остануваат и на шалот.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-3.jpg

4. Кога ќе почне студеното време, бидете сигурни дека добро сте стоплени

Нема потреба да премрзнувате и да седите надвор, најдобро е да бидете загреани.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-4.jpg

5. Не носете тесна облека и тесни чевли

Заради тесната облека, телото се лади побрзо, па и настинувате побрзо.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-5.jpg

6. Пред излегување, никогаш не пијте жешки пијалаци

Топлите пијалаци всушност е добра подлога за брзо ширење на бактериите.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-6.jpg

7. Не држете диета и не постете додека надвор е студено

Кога држите диети поголема е шансата да ви се намали имунитетот и да се разболите.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-7.jpg

8. Ако ставате крема на лицето, почекајте најмалку 30 минути пред да излезете надвор

Влагата од кремите не само што го суши лицето, туку и може да предизвика настинка,

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-8.jpg

9. Никогаш не пијте алкохол надвор

Алкохолот надвор краткорочно ќе ве загрее, но така нема да бидете свесни дека премрзнувате и дефинитивно ќе настинете.

9-soveti-zaradi-koi-nikogash-povekje-nema-da-nastinete-od-studenoto-vreme-9.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да не бидете анксиозни при средби со многу луѓе? Дали ве мачат мисли од типот „Што мислат другите за вас, што не им се допаѓа кај...
Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
Со кои трикови се служат жените кои никогаш не држат диети? Во теорија, губењето на тежината е прилично едноставно: треба само да јадете здр...

Спонзорирани линкови: