10 едноставни смутиjа за зафатени утра


10 едноставни смутиjа за зафатени утра

Нашето утро најчесто може да ни одреди дали ќе имаме добар или лош ден.

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-001.jpg

Ова се 10-те едноставни, здрави пијалаци кои ќе ни овозможат свеж почеток на денот.

Сè што ни е потребно е блендер сo голема брзина за да ни помогне да ослободиме што повеќе витамини, минерали и растителни влакна во нашата чаша:

1. Банана и круша со бадемово млеко

 • Бадемово млеко 200 мл
 • Банана (без лушпа) 2 парчиња
 • Круша (излупена) 1 парче

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-1.jpg


2. Капини и боровинки со цвекло и банана

 • Вода 200 мл
 • Коцки мраз 200 мл
 • Цвекло (свежо, излупено) 1 парче

Овошје:

 • Боровинки 100 гр
 • Капини 125 гр
 • Рибизли 100 гр
 • Лимон (без кора) 1 парче
 • Банани (излупени) 2 парчиња

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-2.jpg


3. Морков со нане и тиква

 • Вода 200 мл
 • Јогурт 200 мл
 • Морков 2 парчиња
 • Тиква (излупена без семки) 200гр

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-3.jpg


4. Кајсија со банана, пченка и нане

 • Кокосова вода 400 мл
 • Пченка (варенa или конзервирана) 1 парче
 • Кајсија (сушена) 5 парчиња
 • Банана 1 парче
 • Лимон (кората да биде отстранета) 0,5 парче
 • Нане 6 гранки

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-44.jpg


5. Ајсберг салата, краставица со нане

 • Вода 100 мл
 • Јогурт 300 мл
 • Ајсберг салата 200 г
 • Краставица 1 парче
 • Зелено јаболко (излупено) 2 парчиња
 • Нане 6 грачиња

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-5.jpg


6. Прокељ и брокула со ореви

 • Вода 200 мл
 • Бадемово млеко 200 мл
 • Прокељ 12 парчиња
 • Спанаќ 100 гр
 • Брокула (цветови без стебло) 50 гр
 • Целер (стебло) 2 парчиња
 • Авокадо (излупено) 1 парче
 • Круша 2 парчиња
 • Лимета (излупена) 1 парче
 • Неколку ореви

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-6.jpg


7. Карфиол и целер со банана

 • Кокосово млеко 200 мл
 • Карфиол (цвет без стебло) 150 гр
 • Целер 2  стебленца
 • Банани (излупени) 2 парчиња

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-7.jpg


8. Целер со кокосово млеко и мед

 • Коцки мраз 200 мл
 • Кокосово млеко 200 мл
 • Целер  2 стебленца
 • Нане 6 ливчиња
 • Мед 2 лажички
 • Ванила 1 лажичка
 • Половина лажичка цимет

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-8.jpg


9. Цитруси со кокосова вода

 • Кокосова вода 100 мл
 • Коцки мраз 200 мл
 • Портокал 2 парчиња
 • Лимета (без кора) 1 парче
 • Лимон (без кора) 1 парче

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-9.jpg


10. Краставица и киви со кељ

 • Коцки мраз 200 мл
 • Кељ 1 парче
 • Краставица 1 парче
 • Киви (излупени) 2 парчиња
 • Зелено јаболко 1 парче
 • Авокадо (излупено) 1 парче
 • Ѓумбир 2 см
 • Мед 1 лажичка

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-10.jpg

Секој рецепт е многу едноставен, бидејќи времето во утринските часови ни е ограничено. Во сите горенаведени рецепти додадете ги најпрво течните состојки, а потоа замрзнатите или свежите овошја и зеленчуци. На крај додадете ги останатите состојки како јаткастите плодови, нане или мед и сè заедно изблендирајте со брзиот блендер. 

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-11.jpg

Прочитајте повеќе за блендерите на Philips

Би можело да ве интересира:

Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...
Златните правила за јадење на Индра Деви, жената која живеела 103 години Евгенија Петерсон, позната во целиот свет како Индра Деви, е една од првите жени...
Што ми се случи откако 1 месец пиев вода на празен стомак? Сигурно некогаш сте се запрашале како им успева на Јапонките да имаат таква сјај...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg