10 едноставни смутиjа за зафатени утра

Нашето утро најчесто може да ни одреди дали ќе имаме добар или лош ден.

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-001.jpg

Ова се 10-те едноставни, здрави пијалаци кои ќе ни овозможат свеж почеток на денот.

Сè што ни е потребно е блендер сo голема брзина за да ни помогне да ослободиме што повеќе витамини, минерали и растителни влакна во нашата чаша:

1. Банана и круша со бадемово млеко

 • Бадемово млеко 200 мл
 • Банана (без лушпа) 2 парчиња
 • Круша (излупена) 1 парче

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-1.jpg


2. Капини и боровинки со цвекло и банана

 • Вода 200 мл
 • Коцки мраз 200 мл
 • Цвекло (свежо, излупено) 1 парче

Овошје:

 • Боровинки 100 гр
 • Капини 125 гр
 • Рибизли 100 гр
 • Лимон (без кора) 1 парче
 • Банани (излупени) 2 парчиња

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-2.jpg


3. Морков со нане и тиква

 • Вода 200 мл
 • Јогурт 200 мл
 • Морков 2 парчиња
 • Тиква (излупена без семки) 200гр

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-3.jpg


4. Кајсија со банана, пченка и нане

 • Кокосова вода 400 мл
 • Пченка (варенa или конзервирана) 1 парче
 • Кајсија (сушена) 5 парчиња
 • Банана 1 парче
 • Лимон (кората да биде отстранета) 0,5 парче
 • Нане 6 гранки

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-44.jpg


5. Ајсберг салата, краставица со нане

 • Вода 100 мл
 • Јогурт 300 мл
 • Ајсберг салата 200 г
 • Краставица 1 парче
 • Зелено јаболко (излупено) 2 парчиња
 • Нане 6 грачиња

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-5.jpg


6. Прокељ и брокула со ореви

 • Вода 200 мл
 • Бадемово млеко 200 мл
 • Прокељ 12 парчиња
 • Спанаќ 100 гр
 • Брокула (цветови без стебло) 50 гр
 • Целер (стебло) 2 парчиња
 • Авокадо (излупено) 1 парче
 • Круша 2 парчиња
 • Лимета (излупена) 1 парче
 • Неколку ореви

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-6.jpg


7. Карфиол и целер со банана

 • Кокосово млеко 200 мл
 • Карфиол (цвет без стебло) 150 гр
 • Целер 2  стебленца
 • Банани (излупени) 2 парчиња

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-7.jpg


8. Целер со кокосово млеко и мед

 • Коцки мраз 200 мл
 • Кокосово млеко 200 мл
 • Целер  2 стебленца
 • Нане 6 ливчиња
 • Мед 2 лажички
 • Ванила 1 лажичка
 • Половина лажичка цимет

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-8.jpg


9. Цитруси со кокосова вода

 • Кокосова вода 100 мл
 • Коцки мраз 200 мл
 • Портокал 2 парчиња
 • Лимета (без кора) 1 парче
 • Лимон (без кора) 1 парче

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-9.jpg


10. Краставица и киви со кељ

 • Коцки мраз 200 мл
 • Кељ 1 парче
 • Краставица 1 парче
 • Киви (излупени) 2 парчиња
 • Зелено јаболко 1 парче
 • Авокадо (излупено) 1 парче
 • Ѓумбир 2 см
 • Мед 1 лажичка

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-10.jpg

Секој рецепт е многу едноставен, бидејќи времето во утринските часови ни е ограничено. Во сите горенаведени рецепти додадете ги најпрво течните состојки, а потоа замрзнатите или свежите овошја и зеленчуци. На крај додадете ги останатите состојки како јаткастите плодови, нане или мед и сè заедно изблендирајте со брзиот блендер. 

10-najednostavni-smutija-za-zafateni-utra-11.jpg

Прочитајте повеќе за блендерите на Philips

Би можело да ве интересира:

Констипација кај деца – совети и трикови како во домашни услови да им помогнете Погрижете се вашето дете да пие доволно количина вода во текот на дено...
Анемија кај децата: Како да ја препознаете и на што да внимавате? Анемијата не е нешто невообичаено, особено кај децата. Но, важно е да обрнете по...
Испукани капилари на лицето: Сѐ што треба да знаете и како да ги третирате Испуканите капилари на лицето не се ретка појава, но бидејќи не изгледаат најдоб...
Лижавчиња од мед и бозел за посилен имунитет (ќе ги сакаат и децата) Се прават од само две состојки - сируп од бозел и мед - а можат да го зајакнат и...
Зошто никако не треба да го користите Оземпик за слабеење - лекот за дијабетес што е хит кај холивуд... Оземпик е лек за лица со дијабетес тип 2, но многумина, вклучувајќи и кај нас, п...
Природни лекови за воспалени мускули + зошто се јавува болка по вежбање? Не постои волшебен лек што веднаш ќе ја намали болката во мускулите по вежбање, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg