10 здрави смутија за здрав појадок


10 здрави смутија за здрав појадок

Ако сме во потрага да ги намалиме килограмите, ригорозните диети и намерното гладување не е идеалното решение. Смутијата се најдобро чуваната тајна за слабеење: изблендирани во блендер со моќен мотор, ни нудат витамини, протеини и растителни влакна кои ќе нè држат сити до следниот оброк.

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-001.jpg

Ова се 10те најдобри смутија за здрав појадок, кои ќе ви помогнат да изгубите тежина.

1. Смоква и грозје со бадемово млеко

 • Бадемово млеко 400 мл
 • Целер 2 стебленца
 • Смоква 4 парчиња
 • Црвено грозје 200 г

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-1.jpg


2. Смоква со ѓумбир и модар патлиџан

 • Сок од цвекло 200 мл
 • Коцки мраз 200 мл
 • Модар патлиџан (Варен, не суров!) половина парче
 • Смоква 6 парчиња
 • Лимон (отстранета кора) 1 парче
 • Нане 6 гранчиња
 • Ленено семе 50 г
 • Ѓумбир 2 см

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-2.jpg


3. Ајсберг салата, краставица со нане

 • Вода 100 мл
 • Јогурт 300 мл
 • Ајсберг салата 200 г
 • Краставица 1
 • Зелено јаболко (отстранета кора) 2

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-3.jpg


4. Круша-банана со бадемово млеко и цимет

 • Јогурт 300 мл
 • Круша (отстранета кора) 1
 • Банана (излупена) 1
 • Бели бадеми 50 г
 • Цимет половина лажица

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-4.jpg


5. Малина и ѓумбир

 • Кокосово млеко 200 мл
 • Коцки лед 200 мл
 • Малина 15 парчиња
 • Црвен цитрон (излупен) 2
 • Ѓумбир 2 см

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-5.jpg


6. Цвекло, јаболко и морков

 • Вода 400 мл
 • Цвекло (сурово, излупено) 1 парче
 • Морков 1
 • Јаболко (излупено) 1
 • Портокал (излупен) 1

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-6.jpg


7. Цвекло и ѓумбир со морков и калинка

 • Бадемово млеко 400 мл
 • Цвекло (сурово, излупено) 1 парче
 • Морков 1
 • Црвено јаболко (излупено) 1
 • Ѓумбир 1 см
 • Калинка (зрнца) 2 лажици

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-7.jpg


8. Црвена зелка и јаболко со прелив од овес и слива

 • Вода 200 мл
 • Јогурт 200 мл
 • Црвена зелка 100 г
 • Слива (Отстранета семка) 3 парчиња
 • Црвено јаболко (излупено) 2
 • Овес 50 г

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-8.jpg


9. Црвена зелка и рибизла со банана

 • Вода 400 мл
 • Црвена зелка 100 г
 • Целер 1 стебленце
 • Боровинки 125 г
 • Рибизла 125 г
 • Банана (излупена) 1

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-9.jpg


10. Спанаќ со јагоди, мед и ленено семе

 • Вода 200 мл
 • Спанаќ 7 лисја
 • Замрзнати јагоди 20 парчиња
 • Банана (излупена) 1
 • Мед 1 мала лажица
 • Нане 6 гранчиња
 • Ленено семе 50 г

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-10.jpg

Нема ништо подобро од тоа секое утро да направите нешто позитивно за вашето здравје! Секое од овие рецепти за смутија во себе содржат состојки кои помагаат да ги намалите вишокот килограми.

10-zdravi-smutija-za-zdrav-pojadok-11.jpg

Би можело да ве интересира:

Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...
Златните правила за јадење на Индра Деви, жената која живеела 103 години Евгенија Петерсон, позната во целиот свет како Индра Деви, е една од првите жени...
Прва помош за изгореници од сонце: 6 трикови за ублажување на болката Сигурно и вам ви се случило да изгорите уште на првиот или вториот ден од одморо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg