9 работи кои треба да ги правите помалку за да одите на доктор поретко

Од пиење од пластични чаши до ставање на чантата на кревет, некои ваши навики се навистина штетни за вашето здравје.

9-raboti-koi-treba-da-gi-pravite-pomalku-za-da-odite-na-doktor-poretko-01.jpg

Кога ќе ве прашаат кои навики се најштетни, сигурно прво помислувате на пушењето, консумирањето алкохол и брзата храна.

Но, вистината е дека има некои не толку очигледни работи кои му штетат на вашето тело.

Работи кои треба да ги правите помалку за да одите на доктор поретко:

Пиете пијалаци од лименки

Размислете само како изгледа транспортот на лименките во стари камиони со тон прашина и бактерии.

Сето тоа се лепи на вашата уста и може да ви предизвика низа проблеми со дигестивниот систем. Ако купувате лименки, најдобро е да си сипете во чаша или да пиете преку сламка.

9-raboti-koi-treba-da-gi-pravite-pomalku-za-da-odite-na-doktor-poretko-02.jpg

Ја ставате чантата на столица или кревет

Чантата на која има милион нечистотии ја ставате на места на кои потоа вие и членовите од вашето семејство ќе седнете истуширани и со чиста облека.

Ова носи низа непријатни изненадувања, како осипи на пример. Особено опасна е ситуацијата со кожените чанти, затоа што на овој материјал има совршени услови за развој на бактериите.

9-raboti-koi-treba-da-gi-pravite-pomalku-za-da-odite-na-doktor-poretko-03.jpg

Често носите вратоврска

Американските истражувачи тврдат дека цврстото стегање со вратоврската ја притиска југуларната вена и со тоа доаѓа до зголемен очен притисок. Ова може да доведе до развој на глауком, па дури и слепило.

Исто така, откриено е дека вратоврските луѓето не ги перат често и во триење со вратот може да бидат причина за инфекции.

9-raboti-koi-treba-da-gi-pravite-pomalku-za-da-odite-na-doktor-poretko-04.jpg

Пиете кафе од пластична чаша

Ако кафето долго стоело во пластична чаша, се ослободува токсичната материја  бисфенол А, која влијае на плодноста, на нивото на енергија и на способноста за закрепнување на вашите клетки.

Колку е потопло кафето, толку повеќе ќе консумирате бисфенол А. Најдобро е да користите термос.

9-raboti-koi-treba-da-gi-pravite-pomalku-za-da-odite-na-doktor-poretko-05.jpg

Бирате салата наместо бургер

Не говориме за обична зеленчукова салата, туку за оние полни со мајонез, компири и кисели краставички.

Ако пред вас имате ваква салата и бургер, одберете бургер, затоа што во него има свеж зеленчук и месо без адитиви. Се разбира, ако е од проверено место.

9-raboti-koi-treba-da-gi-pravite-pomalku-za-da-odite-na-doktor-poretko-06.jpg

Уште 4 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

5 природни лекови против болки во грлото Растворот од сол и топла вода ги убива бактериите и се бори против воспаленијата...
10 едноставни навики за кои мозокот ќе ви биде благодарен Секој ден предизвикувајте го вашиот мозок – меморирајте ги потребните намирници ...
8 знаци кои ви откриваат дека можеби треба да побарате помош од психотерапевт Стручните лица тврдат дека оние на кои најмногу им треба помош за решавање на пс...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg