Домашни лекови за ублажување на болката и чешањето при убод од комарец


Домашни лекови за ублажување на болката и чешањето при убод од комарец

Доколку обидите да ги избркате со разни апаратчиња и спрејови не ви успеат, и сепак завршите со убоди од комарци по телото, овие неколку совети ќе ви ја олеснат маката.

domasni-lekovi-za-ublazuvanje-na-bolkata-i-cesanjeto-pri-ubod-od-komarec-001.jpg

Како да го ублажите чешањето и црвенилото, па дури и болката која може да се јави?

1. Топла вода или топла лажица

Течноста која комарците ја вбризгуваат не може да делува при висока температура. Загрејте една лажичка (внимавајте да не се изгорите) или натопете мека крпа со топла вода и ставете ја како облога.

2. Ладна вода или мраз

Ладната вода и мразот може да ја намалат циркулацијата на крв на местото, па така да го спречат ширењето на течноста. Ова е добар лек доколку имате силна желба за чешање.

3. Лимон

Цитрусната киселина исто така може да ги ублажи симптомите, посебно чешањето.

4. Банана

Излупете една банана и ставете ја кората на кожата, допрена со внатрешната страна. Нека постои барем половина час, а ако може и подолго.

5. Сода бикарбона

Направете паста од малку сода бикарбона и вода. Премачкајте го местото и оставете да отстои 15 минути, па потоа исплакнете.

6. Паста за заби

Најдобро би било да нанесете паста за заби со ментол и да оставите да се исуши.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете ... Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...
Како да останете здрави дури и кога работите од седечка позиција со ча... Седењето пред бирото по осум или повеќе часови навистина создава сериозни здравс...
Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен во... Сите знаеме колку водата е здрава за нашиот организам. Но, дали некогаш сте се з...