Зошто секоја вечер треба да натопите неколку бадеми во вода?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Зошто секоја вечер треба да натопите неколку бадеми во вода?

Сите нутриционисти препорачуваат секој ден да консумирате барем по неколку бадеми, но нивната хранливост се зголемува доколку навечер ги оставите потопени во вода.

zosto-sekoja-vecer-treba-da-natopite-nekolku-bademi-vo-voda-001_resize.jpg

Натопените бадеми во вода имаат многу поголема количина на здрави состојки.

Телото така многу подобро ја впива нивната хранливост, витамините и минералите, а воедно и се подобрува варењето.

Дополнително е тоа што се многу повкусни од сувите бадеми.

Натопените бадеми во вода имаат повеќе витамин Б и ензими, добар извор се на калиум, хранливи влакна, протеини и здрави маснотии.

Во бадемите има калциум и железо, односно еден куп антиоксиданси.

Натопените бадеми се одличен сојузник и доколку се обидувате да ослабете.

Како да ги подготвите?

Најдобро е околу 250 грама бадеми да ставите во длабок сад и да ги прелиете со топла вода. По 12 часа исцедете ја водата и додадете 2 лажички сол.

Повторно наполнете го садот со топла вода и оставете да отстојат уште 12 часа.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зачинета храна и многу супи: Здрави навики од различни земји во светот Сите земји си имаат свои навики и начин на живот кој функционира за нив. Добро е...
9 здрави навики кои треба да ги научиме од Скандинавците Скандинавците важат за едни од најсреќните луѓе во светот. Државите како Исланд,...
Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...

Спонзорирани линкови: