Влажни марамчиња, сапун - 4 работи кои не смее да ги користите по секс


Влажни марамчиња, сапун - 4 работи кои не смее да ги користите по секс

Ова е најдобра превентива од инфекции кои може да бидат последица на неправилни постапки по сексуалниот однос.

vlazni-maramcinja-sapun-4-raboti-koi-ne-smee-da-gi-koristite-po-seks-001_resize.jpg

Што треба да избегнувате непосредно по сексуалниот однос и што не смее да се доближи до вашите интимни делови?

Сапун и разни гелови

Кожата во интимниот предел е посебно чувствителна по односот и лесно може да дојде до алергиски реакции доколку користите силни хемикалии. Користењето на сапун може да донесе до сувост и иритација.

Чипкана долна облека

Памучната долна облека е најдобар избор за по сексуалниот однос. Треба да избегнувате полиестер и најлон.

Жешка вода

Жешката вода дополнително ви ја иритира интимната зона. Изложеноста на висока темепратура ви го спречува интимниот дел да се брани од сите бактерии и потенцијални инфекции.

Влажни марамчиња

Најчестата грешка се влажните марамчиња кои имаат алкохол, глицерин, мириси и масла. Ризикувате да ви се појави црвенило, отекување и чешање.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...
Златните правила за јадење на Индра Деви, жената која живеела 103 години Евгенија Петерсон, позната во целиот свет како Индра Деви, е една од првите жени...
Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен водата? Сите знаеме колку водата е здрава за нашиот организам. Но, дали некогаш сте се з...

Најчитани неделава