Предмети во домот кои е препорачливо да ги заменувате со нови еднаш годишно

Завесата во бањата е совршено место за развој на мувла и бактерии, дури и ако редовно ја чистите. Препорачливо е да ги менувате завесите еднаш годишно, па и порано ако забележите знаци на мувла.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno01.jpg

За да заштедиме, но и за да ја заштитиме природата од дополнителен отпад, скоро сите настојуваме максимално да ги искористиме предметите во домот.

Но, некои предмети е препорачливо да ги менуваме со нови околу еднаш годишно. Или, ако сакаме да ни траат подолго, да ги замениме со поквалитетни и алтернативи од други материјали.

Предмети кои треба да ги менувате со нови еднаш годишно:

Пластични садови за храна

Некои видови пластика со текот на времето почнуваат да ослободуваат штетни хемикалии.

Овие хемикалии, пак, можат да завршат во вашата храна ако ја чувате во пластични садови.

Затоа препорачливо е да ги менувате еднаш годишно. Или, уште подобро, вложете во стаклени садови кои траат многу подолго, но и кои се подобри за природата.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-02.jpg

Пластична даска за сечење

На пластичната даска за сечење лесно се прават гребаници, кои потоа стануваат совршено место за акумулација на бактерии.

Па, и ова е предмет што треба да го менувате често.

Од друга страна, дрвените даски можат да ви служат многу, многу подолго.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-03.jpg

Нож за лупење

Ако го користите скоро секојдневно, препорачливо е еднаш годишно да го менувате ножот за лупење (или само сечилото ако имате таков модел).

Како и секој нож, и овие ножеви истапуваат, а тогаш постои поголем ризик да ви се лизне од раката и да се пресечете.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-04.jpg

Четка за коса

Дури и со редовно чистење, на четката за коса се акумулираат ситни честички нечистотии.

Ако на четката има пукнатини, овде може да се соберат и бактерии.

Поради ова, треба да ја миете четката еднаш неделно, но и да ја замените со нова по околу една година.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-05.jpg

Завеса во бања

Завесата во бањата е совршено место за развој на мувла и бактерии, дури и ако редовно ја чистите.

Препорачливо е да ги менувате завесите еднаш годишно, па и порано ако забележите знаци на мувла.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-06.jpg

Менструална чашка

Од огромна важност е менструалната чашка да биде беспрекорно чиста кога ја користите за да избегнете инфекции.

Ако правилно се грижите за чашката, може да ви трае и неколку години.

Но, ако не водите добра грижа за неа, заменете ја со нова по една година.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-7.jpg

Простирка за вежбање

Рокот на траење на овие простирки зависи од многу фактори како квалитетот, но и колку често се користат.

Ако често ја користите, идеално е да ја замените со нова по една година.

Ако, пак, забележите непријатен мирис кој не се отстранува ни со миење или ако станала лизгава, купете нова и порано.

predmeti-vo-domot-koi-e-preporachlivo-da-gi-zamenuvate-so-novi-ednash-godishno-08.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Валкани штекери и уште 9 ситници поради кои домот ви изгледа неуредно во очите на гостите Дамки од бигор на чешмата, расфрлани шминки и овенато цвеќе – постојат ситници н...
Кафе, квасец: Производи во кујната што ги чуваме погрешно, па најчесто ги фрламе Шеќер - Препорачливо е шеќерот да го купувате во ограничени количини, бидејќи е ...
10 ситници во бањата кои прават да изгледа валкано и неуредно Ако ставите крпи со иста боја, ги средите каблите од пеглата за коса и сличните ...
Знаци дека имате мувла во домот + како да се ослободите од неа Поставете сензори за температура и влажност во вашиот дом, па користете ги да го...
6 совети со кои облеката ќе ви остане снежно бела како на првото носење Дали белата облека ви потемнува брзо откако ќе ја купите и веќе ја нема истата с...
8 минималистички трикови за среден дом (ќе ви заштедат и пари) Ако не сте во можност да купите поголем плакар во кој ќе ви ги собере сите чевли...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg