Трикови за совршен дом: Прозорите чистете ги со газиран сок, тоалетот со шумливи таблети

Колку пати до сега сте се откажувале од чистењето или поправањето, само затоа што ви се чинело невозможно?

trikovi-za-sovrsen-dom-prozorite-cistete-gi-so-gaziran-sok-toaletot-so-sumlivi-tableti-01.jpg

Голем број на луѓе дури и наједноставните работи ги прават на комплициран начин, што одзема двојно повеќе време.

Но, со овие трикови ќе си решите барем половина од главоболките низ дома.

1. Заглавено шрафче

Ако се борите со некое заглавено шрафче, само ставете кујнско ластиче врз него, па преку него отшрафете.

2. Чистење на боја

Ако додека фарбате нешто низ дома се обоите малку и на рацете, истријте го местото со маслиново масло.

3. Чистење на туш

Ако тушот ви фатил бигор и не прска доволно, во пластична кеса ставете оцет, а потоа кесата заврзете ја околу тушот. Оставете да делува 15-20 минути.

4. Газиран сок за прозори

Ако не верувате во оној трик со сув весник, пробајте да ги исчистите со малку газиран сок на хартија. Ќе бидат како нови.

Сите трикови кои барем еднаш во животот сигурно ќе ви затребаат, погледнете ги во видеото:

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg