4 трикови со кои ќе ги поправите фармерките што ја изгубиле формата


4 трикови со кои ќе ги поправите фармерките што ја изгубиле формата

Сите сме се нашле во ситуација кога омилените фармерки ќе се рашират од носење и ќе станат многу големи или ќе се смалат, па нема да можеме да ги облечеме.

4-trikovi-so-koi-kje-gi-popravite-farmerkite-shto-ja-izgubile-formata-01.jpg

Величината на фармерките со тек на време се менува, па после неколку перења ја губат првичната форма.

Со овие неколку трикови ќе можете да ги решите проблемите со фармерките кога ќе има потреба за тоа:

Ако фармерките се смалени

1. Испркајте ги фармерките со млака вода, па со влажни раце растегнете ги во сите правци. Стариот облик ќе им се врати веднаш.

2. Ова е малку чуден трик, но делува. Облечете ги фармерките кои се смалиле и седнете во када полна со топла вода. Внимавајте водата да не биде премногу топла. Топлината ќе го рашири материјалот. Потоа оставете ги да се исушат.

4-trikovi-so-koi-kje-gi-popravite-farmerkite-shto-ja-izgubile-formata-02.jpg

Ако фармерките се раширени

1. Исперете ги фармерките во врела вода. Но, не ставајте омекнувач бидејќи материјалот може многу да гo смени првобитниот изглед.

2. Ако појасот на фармерките се раширил, сошијте мал еластичен појас на внатрешноста со кој фармерките ќе се затегнат до големината која најмногу ви одговара.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 трикови со кои вашиот тоалет ќе блеска за кратко време и малку пари Нема потреба да давате пари на скапи средства... Со лимон, алкохолен оцет, сода ...
Корисни трикови за облека и чевли, заради кои животот ќе ви стане поле... Веројатно и вие паничите кога ќе забележите дамка на некое омилено парче облека ...
Кулинарски и домаќински трикови кои штедат време, простор и нерви (фот... Од мака, луѓето успеваат да најдат многу креативни решенија на секојдневни пробл...