12 работи кои од денес треба да ги правите на нов начин


12 работи кои од денес треба да ги правите на нов начин

Секој ден несвесно правиме стотици работи кои веќе станале механичка, а не промислена активност.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-001.jpg

Како излегувате од автомобил, како пиете сок или пиво, како сечете лубеница, како отворате чипс...

Сепак, од денес треба да го промените начинот:

1. Вратата од автомобилот секогаш треба да ја отворате со спротивната рака, односно, ако сте возач со десна, ако сте совозач со лева. На тој начин мора да се завртите и да погледнете што се случува зад вас пред да отворите врата.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-1.jpg

2. Сокот се пие на тој начин што се држи за ќошињата од тетрапакот. Така ниту го топлите, ниту ризикувате да го истурите.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-2.jpg

3. За фластерот никогаш повеќе да не се излизга од прстот, лепете го на следниов начин:

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-3.jpg

4. Како да ги направите највкусните бургери дома?

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-4.jpg

5. Трик со кој никогаш повеќе нема да миете мрсни садови од чипс.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-5.jpg

6. Ладниот пијалак во шише, на пример пиво, се држи за грлото на шишето. Така не ја пренесувате топлината на раката.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-6.jpg

7. Како брзо да добиете мултивитамински сок:

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-7.jpg

8. Како да јадете чипс или смоки без да ги извалкате рацете:

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-8.jpg

9. Сечалката за јајца може да послужи за повеќе видови на храна.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-9.jpg

10. Како да јадете пилешки крилца, без да се мачите со коските?

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-10.jpg

11. Трик за брзо чистење на пченката – секој ред притиснете го странично.

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-11.jpg

12. Најлесниот начин за сечење и чистење на лубеницата е следниов:

12-raboti-koi-od-denes-treba-da-gi-pravite-na-nov-nacin-12.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Работи кои може да ги перете во машина, без да се уништат Машината за перење облека може да ни помогне за перење на многу други работи, иа...
10 работи кои никогаш не треба да ги чувате во бањата Иако некои производи се наменети за да се користат во бањата, дефинитивно не тре...
Зошто никогаш не треба да ги оставате чевлите низ домот и да шетате наоколу со нив? Сосема е вообичаено кога ќе си дојдете дома од некаде, барем во ходникот да влез...

Најчитани неделава