4 предмети што не смеете да ги чистите со сода бикарбона

Иако сода бикарбоната е едно од најекономичните и најбезопасните абразивни средства за чистење, постојат и случаи кога воопшто не е препорачливо да ја користите.

chetiri-predmeti-shto-ne-smeete-da-gi-chistite-so-soda-bikarbona-01.jpg

Многу често ќе видите препораки за користење на содата во комбинација со алкохолен оцет или со парче лимон, но имајте на ум дека се создава бурна хемиска реакција.

Ваквиот начин на чистење е одличен за бигор и масни дамки, но некогаш е подобро да се држите до комерцијалните детергенти и наменски средства за чистење.

Сепак, следниве предмети не ги чистете со сода бикарбона:

Алуминиумски садови за готвење

Многу метални површини може да бидат ефикасно исчистени со сода бикарбона, но не и алуминиумските. Содата делува премногу абразивно врз алуминиумот и може да предизвика оксидација и потемнување на површината.

Старо сребро

Содата го чисти потемнетото чисто сребро. Но, доколку за некое сребрено парче не сте сигурни дека е чисто, немојте да го триете со сода. Особено немојте да ја користите за предмети кои се украсени со други метали и скапоцени камења. За професионално чистење на накит, носете го кај вашиот златар.

chetiri-predmeti-shto-ne-smeete-da-gi-chistite-so-soda-bikarbona-02.jpg

Садови со златна гравура

Речиси во секој дом постојат сервиси со садови за јадење кои имаат златни детали исцртани на нив. За овие садови грижете се само со обично средство за миење садови, со топла вода и со мазната страна на сунѓерчето за миење.

Мермерни површини

Мермерот е многу практичен, особено за површини во кујната. Иако содата нема многу да му наштети, по подолго користење може да се случи да се изгребе и да не изгледа убаво.

chetiri-predmeti-shto-ne-smeete-da-gi-chistite-so-soda-bikarbona-03.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
Предмети во домот што може (и треба) да ги замените со поеколошки варијанти Наместо пластични, купете неколку метални сламки кои ќе можете да ги користите с...
Водич за „добри домаќинки“ од 1950-та: Масата за појадок се мести навечер, тоалетот се чисти секој д... Според ова упатство, секој ден треба да избришете прашина, да ја проветрите пост...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg